Повістка на «прописку», а ви за кордоном: інструкція, як захиститися

Після оновлення облікових даних вручення повістки за старою адресою не має юридичних наслідків. Що робити, якщо повістку таки надіслали на «прописку» – роз’яснення від адвоката

Чи може ТЦК та СП направляти повістки, якщо військовозобов’язаний проживає за кордоном, а потім притягувати таких осіб до відповідальності?

Адвокат Микола Михальчук зазначив, що відповідь на дане питання залежить від того, чи уточнював військовозобов’язаний свої дані, зазначаючи при цьому адресу місця проживання за кордоном.

На яку адресу може бути відправлена повістка?

За словами адвоката, якщо військовозобов'язаний уточнив свої дані, то повістка має направлятись на ту адресу, яка вказана при уточненні. Якщо не уточнив – на адресу місця реєстрації («прописки»).

Згідно з п. 41 постанови КМУ від 16.05.2024 №560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до ТЦК та СП у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку є:


  1. день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та / або документами від поштового оператора;
  2. день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
  3. день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого / зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.


Тож з наведеного вбачається, що:


  1. якщо військовозобов’язаний не повідомив адреси свого фактичного проживання, повістка направляється на адресу «прописки»;
  2. якщо військовозобов’язаний повідомив своє фактичне місце проживання, повістка направляється на цю повідомлену адресу – незалежно від того, відбулось це уточнення до 16 липня чи після.

Ми зібрали для вас все найголовніше у зручному відеоформаті: тижневі огляди, короткі пояснення змін у законодавстві, практичні інструкції. Дивіться Відео у будь-який зручний момент – вдома, на роботі чи в дорозі.

Якщо ви, уточнили свої дані, вказавши при цьому адресу місця проживання за кордоном, направлення повістки на адресу реєстрації не може вважатися належним повідомленням про виклик, більше того, такі обставини не можуть призводити в майбутньому до негативних наслідків, зокрема притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.


Тобто, РТЦК та СП в такому випадку може повідомити вас про необхідність явки до ТЦК та СП виключно шляхом направлення повістки на адресу місяця проживання, вказану при уточненні військово-облікових даних. І лише при такому повідомленні наслідками неявки може бути штраф.


Однак, з практики дедалі частішими стали випадки, коли військовозобов'язаний уточнив свої дані про те, що він знаходиться за кордоном, але йому таки прийшла повістка на адресу його прописки.


В таких випадках адвокат радить звертатися з заявами до вашого ТЦК та СП та повторно вказувати, що ваше фактичне місце проживання за кордоном, а також у таких заявах варто запитувати, чи складалися відносно вас матеріали про притягнення до відповідальності та просити надати відповідні матеріали. Це можна зробити особисто або через адвоката.

Сам факт неявки за повісткою не означає автоматично штраф

Тому, якщо військовозобов’язаний повідомив про своє проживання за кордоном (наприклад, через функцію «Уточнити дані» в «Резерв+»), а ТЦК та СП направив повістку на адресу «прописки» в Україні (і її там ніхто не забрав) – повістка не може вважатись врученою, і не можуть наставати наслідки неявки за такою повісткою.


Але, якщо вас таки було притягнуто до відповідальності в таких ситуаціях, є можливість для оскарження такого штрафу в судовому порядку.


Джерело: Адвокат Дар’я Тарасенко

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇