З 17 липня 2025 року за «помилку» у декларації – штраф від 454 200 до 2 271 000 грн

З 17.07.2025 збільшено порогове значення суми, за якої наступатиме адміністративна відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме від 150 (454 тис. грн) до 750 (2,271 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб


15.07.2025 Володимир Зеленський підписав Закон України від 17.06.2025 №4496-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення» (далі – Закон №4496). Документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 16.07.2025 його опубліковано у «Голосі України», а отже, зміни внесені Законом №4496 діють з 17.07.2025.

Економте час на складних обчисленнях! Наші калькулятори зроблять за вас частину роботи, поки ви зосередитесь на головному

Документом визначено:


1. У статті 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю» збільшено порогове значення суми, за якої наступатиме адміністративна відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме від 150 (454 тис. грн) до 750 (2,271 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб.


2.У статті 366-2 ККУ «Декларування недостовірної інформації» збільшено порогові значення:


  1. за частиною першою з 750 (2,271 млн грн) до 2500 (7,750 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб. На сьогодні це від 500 (1,514 млн грн) до 2000 (6,056 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
  2. за частиною другою збільшення на понад 2500 (7,570 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб. На сьогодні понад 2000
  3. (6,056 млн грн) прожиткових мінімумів для працездатних осіб.


3.Зменшено порогове значення розміру активів, набуття яких дає підстави для притягнення до відповідальності за статтею 3685 ККУ «Незаконне збагачення», а саме встановити три тисячі прожиткових мінімумів пожиткових мінімумів для працездатних осіб (9,084 млн грн).


Крім того, примітку до цієї статті, яка визначає, хто є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розширено (уточнюється, що члени ВЛК та колишніх МСЕК також є суб’єктами покарання за незаконне збагачення).


4.Внесено змінити до п. 3 ч. 3 ст. 216 КПК, який регулює підслідність справ детективів органів БЕБ, також збільшено розмір предмета кримінальних правопорушень, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 216 КПК, яким визначається підслідність Національного антикорупційного бюро України.


5.Внесено зміни до статті 290 ЦПК, згідно з якими позов пред’являється щодо активів якщо різниця між їх вартістю і законними доходами особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у сімсот п’ятдесят і більше (2,271 млн. грн і більше) разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.


6.Статтю 59 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» доповнено частиною четвертою, яка передбачає, що строк зберігання відомостей в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, становить:


  1. 1 рік – для відомостей про притягнення до цивільно-правової відповідальності фізичної особи за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень або накладення адміністративного стягнення на фізичну особу за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення;
  2. до погашення або зняття судимості з особи – для відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності фізичної особи за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень;
  3. 5 років – для відомостей про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення.


Також уточнено, що після завершення строків, визначених цією частиною, відомості про особу в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, підлягають виключенню.


7.Змінами до Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» пропонується, що Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які обвинувачуються у скоєнні тяжкого або особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення та кримінальне провадження стосовно яких перебуває на стадії судового провадження.


Ці норми є прямою відповіддю на висновки Європейського суду з прав людини і спрямовані на приведення української антикорупційної системи у відповідність до стандартів Європейської конвенції з прав людини.


Джерело: ВРУ, Голос України

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇