Відеоспостереження на роботі: що передбачає новий Трудовий кодекс України

Проєкт нового Трудового кодексу вперше офіційно врегульовує використання відеоспостереження за працівниками на робочому місці. Запропонована норма не просто дозволяє використання відеонагляду, а й чітко визначає межі його застосування, передбачає обов’язки роботодавця, захищає працівника від надмірного втручання в особистий простір


Відеоспостереження за працівником на робочому місці не є новою проблематикою розвідок у науці трудового права. Національні суди все частіше розглядають спори, зокрема, де на відеозаписі зафіксовано факт винних дій працівника, коли сторони вважають відеоспостереження втручанням в особисте життя. Однак, попри це, національне трудове законодавство досі не реагувало на виклики сучасності. У проєкті Трудового кодексу України (далі – ТК) здійснено чи не першу спробу правової регламентації відеоспостереження за працівником на робочому місці.

Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства

Так, Книга І «Загальні положення» ТК містить окрему норму «Відеоспостереження за працівником на робочому місці», що визначає:


1. Роботодавець може здійснювати відеоспостереження на робочому місці працівника, що знаходиться у приміщенні чи на території роботодавця.


2. Відеоспостереження є крайньою формою контролю роботодавця за працівником і може застосовуватися тільки за умови неможливості або неефективності застосування альтернативних способів контролю за працівником.


3. Здійснення відеоспостереження не може порушувати право працівника на повагу до його особистого і сімейного життя. При встановленні відеоспостереження роботодавець повинен врахувати:


  1. об’єктивну та обґрунтовану необхідність здійснення відеоспостереження;
  2. поінформованість працівника про здійснення відеоспостереження та місце встановлення відеокамер.


4. На вимогу працівника роботодавець повинен надати необхідний фрагмент відеозапису, який зберігається роботодавцем не менше трьох місяців, та може бути доказом порушення трудових прав такого працівника та/або невиконання ним трудових обов’язків.


Відеозапис не може бути переданий третім особам без письмової згоди працівника, крім випадків, передбачених законом.


Тож у проєкті нового ТК передбачено важливу новацію – унормування відеоспостереження на робочому місці. Це прогресивний крок у напрямі гармонізації трудового законодавства з європейськими стандартами. Запропонована норма не просто дозволяє використання відеонагляду, а й чітко визначає межі його застосування, передбачає обов’язки роботодавця, захищає працівника від надмірного втручання в особистий простір.


Джерело: Юридична газета

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇