Як повідомляє Судово-юридична газета, військовозобов’язані до 25 років зможуть претендувати на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, лише якщо пройшли базову військову службу.
Такі зміни передбачає законопроєкт від 04.06.2025 №13347 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань підготовки громадян до національного спротиву» (далі – законопроєкт №13347).
08.07.2025 Комітет ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки рекомендував законопроєкт №13347 прийняти за основу.
Документом пропонується скасувати початкову загальновійськову підготовку та базову загальновійськову підготовку шляхом виключення статей 9, 10-1 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі – Закон №2232).
Натомість запроваджується підготовка здобувачів освіти до нацспротиву.
При цьому, якщо наразі проходження базової загальновійськової підготовки у вищих закладах освіти для громадян передбачає низку правових наслідків, то автори законопроєкту №13347 не пропонують встановити їх після проходження громадянами підготовки здобувачів освіти до національного спротиву у вищих закладах освіти.
Так, згідно з чинною наразі ч. 5 ст. 23 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до ст. 10-1 Закону №2232 чи базову військову службу.
Проте, у законопроєкті №13347 не пропонується внести зміни до вказаної норми, а відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації пропонується надавати тільки тим військовозобов’язаним, які не досягли 25-річного віку та пройшли базову військову службу.
Також відповідно до законопроєкту №13347, попри визначення підготовки здобувачів освіти до національного спротиву як виду підготовки громадян до військової служби, її проходження не звільнятиме чоловіків від подальшого направлення для проходження базової військової служби.
В експертному управлінні парламенту, зі свого боку, все ж рекомендували зараховувати підготовку здобувачів освіти до нацспротиву в закладах фахової передвищої і вищої освіти, як проходження базової військової служби.
Крім того, додатковою підставою для відрахування здобувачів із закладу освіти пропонується визначити неуспішне складання підсумкового контролю або відмова здобувача освіти від вивчення навчальної дисципліни «Основи національного спротиву».
Ми зібрали для вас все найголовніше у зручному відеоформаті: тижневі огляди, короткі пояснення змін у законодавстві, практичні інструкції. Дивіться Відео у будь-який зручний момент – вдома, на роботі чи в дорозі
Що таке підготовка здобувачів освіти до нацспротиву
Відповідно до законопроєкту №13347 таку підготовку пропонується розпочати на третьому рівні повної загальної середньої освіти та проводити в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти шляхом вивчення навчального предмета «Захист України» та здійснення заходів, спрямованих на військово-патріотичне виховання молоді. А далі – продовжити при здобутті освіти на базі повної загальної середньої освіти в закладах фахової передвищої і вищої освіти, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання шляхом вивчення навчальної дисципліни «Основи національного спротиву».
Нагадаємо, що Законом України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» було встановлено, що базова загальновійськова підготовка, визначена ст. 10-1 Закону №2232, розпочинається з 1 вересня 2025 року:
- для громадян, які здобувають вищу освіту, – в закладах вищої освіти всіх форм власності, а також закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;
- для громадян, які планують вступити вперше на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, зайняти посади в органах прокуратури, а також інших громадян (за бажанням) – у навчальних частинах (центрах) ЗСУ.
Натомість законопроєктом №13347 установлюється, що підготовка до нацспротиву здобувачів фахової передвищої, вищої освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти розпочинається з 1 жовтня 2026 року.
Тобто, проведення військової підготовки для здобувачів вищої освіти (що зараз визначена обов’язковою для чоловіків 18 – 25 років), яка повинна була розпочатися з 1 вересня 2025 року, переноситься на 1 жовтня 2026 року та буде обов’язковою для усіх здобувачів закладах фахової передвищої і вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання.
Джерело: SUD.UA, Комітет ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки