Законопроєкт №13474: чи втратять донори частину пільг цьогоріч

З 2026 року мають втратити чинність норми, що гарантують донорам день відпочинку, доплати до лікарняних, стипендій і пенсій. Що пропонує новий законопроєкт №13474 – далі


На сайті Верховної ради зареєстровано законопроєкт від 14.07.2025 №13474 «Про внесення змін до Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» щодо забезпечення прав донорів» (далі – законопроєкт №13474).


Його ініціатори – народні депутати, Олександр Фельдман та Валерій Гнатенко, у пояснювальній записці до законопроєкту №13474 зазначають, що наразі Закон України від 30.09.2020 №931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі – Закон №931) передбачає фактичне скасування низки ключових соціальних пільг для донорів.


Так, розділом VIII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону №931 передбачено втрату чинності через п’ять років з дня введення в дію Закону №931, тобто з 2026 року, норм, які передбачають такі заохочення:


  1. день відпочинку із збереженням середнього заробітку. За бажанням донора цей день приєднується до щорічної відпустки;
  2. донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається протягом року після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях;
  3. здобувачам вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у закладі освіти стипендії, а військовослужбовцям строкової служби та курсантам військових закладів освіти – право на одержання грошової надбавки у розмірі 25 відсотків призначеного їм грошового забезпечення протягом шести місяців після здійснення донації крові та / або компонентів крові у зазначених кількостях. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання або проходження служби донора за рахунок коштів відповідних місцевих програм з розвитку донорства крові та компонентів крові;
  4. право для почесних донорів України на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства

Ініціатори акту переконані, що в умовах повномасштабної збройної агресії проти України потреба в донорській крові та її компонентах зросла в рази і є щоденною. Кров необхідна для порятунку життів поранених військовослужбовців та цивільних громадян, які страждають від обстрілів. У такій ситуації донорський рух є стратегічно важливим елементом національної безпеки та стійкості системи охорони здоров’я. Донори є «невидимим тилом», який щодня рятує життя. Скасування існуючих і перевірених часом стимулів без впровадження рівноцінних альтернатив створює реальну загрозу демотивації громадян та, як наслідок, критичного скорочення кількості донацій. Це може призвести до дефіциту крові в країні, що воює, і є неприпустимим.


Тому пропонують виключити пункт другий Розділу VIII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону №931.


Джерело: ВРУ

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇