Пенсія у 60 років: з 2 серпня частині українців зарахують стаж без сплати ЄСВ

З 2 серпня 2026 року почнуть діяти нові правила підтвердження страхового стажу для виходу на пенсію. За певних умов до стажу враховуватимуть періоди роботи, за які роботодавець не сплатив єдиний внесок

2

190


З 2 серпня 2026 року набирає чинності Закон України від 09.04.2026 №4851-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підтвердження страхового стажу» (далі – Закон №4851).


Як зазначають у Федерації профспілок України, зміни є позитивними, хоча вони не вирішують всі проблеми з підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсій.


Зокрема, Законом №4851 передбачено такі зміни:


1. Пункт 31 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) доповнено підпунктом 6, яким передбачено, що періоди роботи, за які не сплачено страхові внески, за наявності у страхувальника заборгованості із сплати страхових внесків і за умови наявності поданої ним за такі періоди звітності, що підтверджує нарахування страхових внесків в сумі не менше мінімального страхового внеску, враховуватимуться до страхового стажу для визначення права на пенсію за віком.


Такі зміни є вкрай важливими, адже за чинними правилами до страхового стажу зараховуються лише ті періоди роботи, за які сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.


Враховуючи щорічне збільшення тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, у багатьох громадян можуть бути проблеми з виходом на пенсію за віком при досягненні 60 років. Адже для призначення пенсії за віком у 2026 році при досягненні 60 років в особи має бути не менше 33 років страхового стажу, у 2027 році – 34 роки страхового стажу, а з 2028 року і надалі – не менше 35 років страхового стажу.

Приклад

При досягненні 60 років у 2026 році особа має лише 32 роки страхового стажу. Проте в неї є ще два роки роботи, за які не було сплачено єдиний соціальний внесок (роботодавець має заборгованість із сплати єдиного внеску за зазначений період і він подавав відповідну звітність, що підтверджує нарахування страхових внесків (єдиного внеску).

Згідно з внесеними законодавчими змінами ці два роки роботи буде враховано до страхового стажу для визначення права на пенсію і з урахуванням 34-річного страхового стажу особа матиме право вийти на пенсію за віком при досягненні 60 років.

Проте розмір пенсії у такому випадку визначатиметься лише виходячи із 32 років наявного страхового стажу.

2. Доповнено частину другу статті 64 Закону №1058 нормою, що органи Пенсійного фонду зобов’язані надавати допомогу особам у витребуванні документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії.


У разі відмови в призначенні (перерахунку) пенсії у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу, органи Пенсійного фонду повинні інформувати особу про порядок підтвердження страхового стажу, у тому числі шляхом встановлення періоду перебування у трудових відносинах у судовому порядку.


Схожа норма передбачена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (далі – Порядок №22-1). Зокрема у пункті 3.3 Порядку №22-1 зазначено, що орган, що призначає пенсію, надає роз’яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій, а також допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.



3. Доповнено розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 підпунктом 32, яким передбачено, що у разі відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про трудову діяльність особи основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження системи персоніфікованого обліку, є трудова книжка.


За відсутності трудової книжки, а також у разі якщо в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються:


  1. дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  2. наявні в особи документи, виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та / або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, документи, що підтверджують банківські транзакції щодо нарахування (виплати) заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи;
  3. інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами;
  4. показання не менше двох свідків, які знали заявника по спільній з ним роботі, у випадках та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України;
  5. рішення суду про встановлення періоду перебування у трудових відносинах та характеру виконуваної роботи.


Все це передбачено (крім підтвердження стажу за рішенням суду) Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (далі – Порядок №637).


Так, у ФПУ зазначити, що основними документами, якими необхідно керуватися при обчисленні страхового стажу та його підтвердженні, є:


  1. Закон №1058 (статті 24, 241, розділ XV «Прикінцеві положення»);
  2. Порядок №637;
  3. Порядок №22-1.


Джерело: ФПУ


Схожі публікації:


З 02.08.2026 нові правила підтвердження трудового стажу для пенсії

Пенсія без довідок: що змінить законопроєкт №13705-д для стажу і виплат

Скільки років стажу потрібно для виходу на пенсію у 2026 році

✨ Новинка! Представляємо новий сервіс – перший кадровий АІ-Консультант. Ознайомтесь із його можливостями вже зараз за посиланням
Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз'яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
2

190

3

21

2

48

3

150

3

79

5

366

5

2018

3

593

4

5942

4

559

5

293

6

1944

2

443

5

87

4

232

3

1339

4

1085

3

836

5

3480

10

23204