Зниження призовного віку з 27 до 25 років. Закон підписано Президентом і діє з 4 квітня!

Закон № 3127, яким передбачено зниження призовного віку з 27 до 25 років, було прийнято ще в травні минулого року, але тривалий час він залишався без підпису Президента. І ось 2 квітня він був підписаний і 4 квітня – день набрання чинності цього Закону. На що це впливає і які кроки слід зробити роботодавцю – далі в публікації


Військовозобов’язані з 25 років


З 4 квітня (дня набрання чинності Закону № 3127) всі призовники з 25 років стають військовозобов’язаними.


Вони повинні звернутися до ТЦК і стати на військовий облік.


Як відомо, призовники не підлягають мобілізації, проте особи з 25 років, які ще вчора були призовниками, з моменту публікації Закону стануть військовозобов’язаними, і це означає, що їх можуть мобілізувати.


Обов’язок перебувати на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання передбачений, зокрема, у Правилах військового обліку, а це за новим законодавством всі особи з 25 до 60 років.


Отже, з набранням чинності Закону № 3127 усі особи від 25 до 27 років, не чекаючи виклику з ТЦК, повинні стати на військовий облік.


Військовий облік на підприємстві: що зміниться


Зміни призовного віку безпосередньо торкнуться і військового обліку на підприємстві. Адже зараз у списках персонального військового обліку призовників (це список № 4) можуть перебувати особи, старші 25 років. А у роботодавця є обов’язок контролювати дотриманням призовниками, військовозобов’язаними Правил військового обліку.


Отже, роботодавцю потрібно повідомити усіх працівників, що досягли 25 років, про необхідність звернутися до ТЦК і стати на військовий облік.


Це повідомлення доцільно зробити у письмовій формі і вручити його працівнику під підпис.


Після постановки на облік, роботодавець повинен перемістити дані працівника зі списку призовників до іншого списку, залежно від військового звання. У разі ігнорування працівником такої вимоги, роботодавець повинен проінформувати ТЦК про порушення працівником Правил військового обліку.


Як правило, роботодавці не зацікавлені в тому, щоб скаржитися до ТЦК на власних працівників, але, така вимога міститься у Правилах військового обліку і дії роботодавця згідно законодавчих норм дають можливість вберегти посадових осіб від штрафу, який на сьогодні складає до 8500 грн.


Нормативно-правове забезпечення


Закон 3127 - Закон України від 30.05.2023 № 3127 - IX «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Правила військового обліку - Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Повідомлення працівнику щодо оновлення військово-облікових даних у зв'язку зі зменшенням призовного віку