Закон про мобілізацію прийнято! Обмеження керування авто та інші зміни

11 квітня Верховна Рада в другому читанні прийняла Закон на базі Законопроєкту № 10449. Про нові обов’язки, передбачені для військовозобов’язаних та заходи впливу у разі їх невиконання, а також про те, які обов’язки вводяться для представників ТЦК при врученні повісток – далі в публікації

 

Наявність та перевірка ВОД

 

Під час мобілізації усі чоловіки від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК або поліцейського.

 

Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів.

 

Обов’язок уточнити дані

 

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів (уточнимо, що календарних!) з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. ЯНа території України це можна зробити в своєму ТЦК, через ЦНАП або через е-кабінет.

 

Якщо не уточнити дані, ТЦК має право за певних умов через суд тимчасово обмежити особи у праві керування транспортним засобом.

 

Уточнення даних за кордоном

 

Якщо громадянин України перебуває за кордоном, то оновити або уточнити свої військово-облікові дані він повинен шляхом повідомлення на електронну адресу або на номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет (за наявності).

Вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які не оновили персональні дані у строки, визначені цим Законом, здійснюється за умови одночасного їх оновлення.

 

Тобто, тільки у разі виконання обов’язків з оновлення військово-облікових даних, чоловіки за кордоном зможуть вчиняти консульські дії.

 

Зміни у видах військової служби

 

Замість строкової вводиться базова військова служба. Як повідомляється, строк проходження базової військової служби у мирний час становить 5 місяців, а під час воєнного стану – 3 місяці. Українці віком до 24 років зможуть обирати рік та період проходження базової служби.

Крім того, запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у вишах усіх форм власності.

 

Зауважте: не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

 

Вручення повістки

 

Під час вручення повістки представники ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.

 

Нормативно-правове забезпечення

 

Законопроєкт №10449 - Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 30.01.2024 №10449.

 

Джерело: kadroland