Стаж можна підтвердити без трудової книжки та без звернення до суду

Підтвердити страховий стаж без звернення до суду можна наступним чином: за допомогою письмових доказів трудової діяльності або свідків

Підтвердження страхового стажу без звернення до суду


1. Якщо є письмові докази трудової діяльності


Підтвердити стаж можуть допомогти такі документи:


 1. довідки підприємства;
 2. виписки з наказів;
 3. особові рахунки та відомості на видачу зарплати;
 4. посвідчення та характеристики з місця роботи;
 5. трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання;
 6. інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
За ними потрібно звертатися за місцем роботи, служби, навчання, до архівних установ

Як доказ стажу можуть прийматися також членські квитки профспілок. Цими квитками підтверджуються ті періоди роботи, за які є позначки про сплату членських внесків.


2. Письмових доказів немає, але є свідки

Стаж роботи у такому випадку встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знали заявника щодо спільної з ним роботи на одному підприємстві, установі, організації

Свідчення приймаються при неможливості отримання документального підтвердження стажу у зв’язку з:


 1. військовими діями, аваріями, катастрофами;
 2. стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями;
 3. ліквідацією підприємства, установи, організації;
 4. відсутністю архівних даних з інших причин.


Щоб підтвердити стаж на підставі показань свідків, потрібно звертатися до Пенсійного фонду (постанова КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»).


У випадку підтвердження трудового стажу на підставі показань свідків, свідки мають надати уповноваженій особі Пенсійного фонду такі документи:


 1. паспорт;
 2. реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 3. трудову книжку.


Підтвердження стажу роботи на непідконтрольних Уряду України територіях


У цьому випадку стаж роботи підтверджується показами свідків.


Якщо потрібні дані з 01.07.2000 року, то можна звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України для отримання витягу з Реєстру застрахованих осіб через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду або скористатися Єдиним державним вебпорталом електронних послуг Порталу Дія.


Якщо людина ФОП і сплачувала страхові внески


Періоди провадження фізособою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності).


У випадку застосування спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).


А також даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.


Джерело: Координаційний центр з надання правничої допомоги