Наші працівники мають бронь до 30.01.2025 відповідно до отриманих витягів з Мінекономіки (списки подавали згідно 76 Постанови, через профільне Мінагрополітики), не через Дію. Витяги отримані 26.11.2024. Чи потрібно з 01.12.2024 дотримуватись вимоги щодо щомісячної нарахованої зарплати не нижче 20000 грн для таких працівників?
Переконані, що такої потреби немає. Але тут не без нюансів.
Бронь, надана військовозобов`язаним працівникам за старими вимогами Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок № 76).
Дійсно із 01.12.2024 з урахуванням змін внесених постановою КМУ від 29.11.2024 №1362 у п. 8 Порядку № 76 сказано:
Військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, резидентів Дія Сіті)
Утім закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).
Отже, для заброньованих раніше працівників дотримання цього правила не обов'язкове. При цьому їх відстрочки діятимуть до завершення строку на який вони заброньовані, але не більше ніж до 28.02.2025.
З іншого боту, якщо ви плануєте підтверджувати статус «критичності» підприємства, Вам також потрібно зважати на обов’язковий зарплатний критерій, який закріпили в абз. 3 пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які затверджено постановою КМУ від 27.01.2023 № 76. А саме:
розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників:…
підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків)
Якщо підтверджуватимете критичність у січні 2025 року, середній заробіток по підприємству потрібно буде визначати із заробітку за IV квартал 2024 року. Тож, зарплати заброньованих працівників, які менші за 20000 грн можуть потягнути цей показник униз і підприємство з рештою не оформить «критичність».
Джерело: kadroland
Статті та консультації на тему:
Зміни! Прийняли на роботу і бронюємо працівників вже з 1 грудня
Як працює нове правило щодо 20000 грн зарплати у заброньованого
Приймаємо військовозобов’язаного на роботу посеред грудня: чи вдасться одразу забронювати
Бронювання з 01.12.2024 за оновленим Порядком: детальні відповіді на актуальні запитання
Бронювання, критичність, анулювання відстрочок та ризики для працівників: 20 бліцвідповідей щодо постанови № 1332