Перш за все підкреслимо: критично важливим підприємствам потрібно приділяти особливу увагу порядку передачі таких відомостей, оскільки від оперативності та правильності відповідних дій залежить бронювання працівників.
Обов’язок подання відомостей про трудові відносини до ПФУ
Обов’язок подання відомостей про трудові відносини передбачений пп. 4 п. 1 постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332 (далі – постанова № 1332). Аналогічна норма до 01.12.2024 містилася в постанові КМУ від 05.06.2024 №650 (далі – постанова № 650). Таким чином, практика подання відомостей змін не зазнала: і підстави, і суб’єкти, що зобов’язані їх подавати, і строки подання не змінилися. Змінився тільки нормативно-правовий акт, що регламентує подання таких відомостей: раніше це був п. 3 постанови № 650, а з 1 грудня – пп. 4 п. 1 постанови № 1332.
Хто подає відомості на портал ПФУ
Як і раніше, відомості подають:
- органи державної влади;
- інші державні органи;
- органи місцевого самоврядування;
- підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
- підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Варто зазначити, що «звичайні» комерційні підприємства, які не зазначені в цьому переліку, тобто які не є критично важливими, наприклад, «звичайне» товариство з обмеженою відповідальністю, такі відомості на портал ПФУ не подають. Також такі відомості не подають роботодавці – фізичні особи-підприємці.
Коли і які відомості слід подати через вебпортал е-послуг ПФУ
Відомості подаються не пізніше ніж протягом наступного (календарного) дня після:
- прийняття працівника на роботу;
- переміщення працівника з одного структурного підрозділу до іншого;
- переведення працівника на іншу постійну посаду або роботу;
- звільнення працівника;
- поновлення працівника на роботі;
- тимчасового припинення / відновлення дії трудового договору.
Примітка. Під тимчасовим припиненням мається на увазі тимчасове призупинення, оскільки норма, яка була прописана некоректно в постанові № 650 «дісталася в спадок» постанові № 1332.
Відомості подаються з обов’язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Таким чином, строки залишили такими, як і раніше. Після завантаження на портал ПФУ ці відомості передаються наступним користувачам і врешті-решт вони потрапляють до реєстру «Оберіг».
Стосовно кого подаються відомості
Набрання чинності постановою № 1332, на жаль, не поповнило законодавчу базу інформацією про те, стосовно кого подавати такі відомості. Тож, як і раніше, варто керуватися власним баченням та практикою.
А саме, подавати відомості стосовно:
- і жінок, і чоловіків;
- (не)військовозобов'язаних;
- (не)призовників.
Тобто, відомості подавати стосовно всіх працівників, незалежно від віку, від умов працевлаштування (основне місце роботи чи сумісництво) і від умов зайнятості (повна чи неповна).
День подання відомостей
Як часто буває, стандартні формулювання не завжди трактуються однозначно. Наприклад, формулювання «не пізніше ніж протягом наступного дня» викликає питання у випадку, якщо наступний день є вихідним, або якщо кадровий наказ видано не в день події, задля якої він видавався. Щоб визначитися в трактуванні формулювання, можна скористатися роз’ясненням ПФУ від 20.08.2024.
На підприємстві, що належить до критичної інфраструктури, видано наказ від 14.08.2024 про переведення працівника на іншу посаду з 20.08.2024. Якою датою слід подавати повідомлення про зміну в трудових відносинах?
Повідомлення про зміну в трудових відносинах у цьому випадку слід подати не пізніше 21.08.2024 - наступного дня після того, як працівника переведено на іншу посаду, а не тоді, коли було видано наказ.
На завершення два невеличких приклади.
Приклад 1
Наказ про прийняття на роботу видано 29.11.2024, дата початку роботи – 02.12.2024.
30 листопада та 1 грудня особа ще не є працівником підприємства. Таким чином, відомості варто подати 02 (але не пізніше 03) грудня 2024.
Приклад 2
Наказ про прийняття на роботу видано 29.11.2024, дата початку роботи – 29.11.2024.
Якщо відомості не подано 29 листопада, то їх можна подати й 30 листопада, адже система їх прийме, оскільки портал ПФУ працює цілодобово і в вихідні (суботу та неділю). Втім слід пам’ятати, що виконання трудових обов'язків (передавання відомостей) вночі чи у вихідний день має бути спеціальним чином оформлена й оплачена.
Джерело: kadroland