Профспілкова сторона відхилила проєкт Трудового кодексу, підготовлений Мінекономіки, через численні зауваження до його положень. Серед основних претензій – суперечливість норм, відсутність системності у структурі документа та недостатній строк для його опрацювання.
Так Мінекономіки не врахувало (за окремими винятками) зауваження до проєкту Кодексу, які надало СПО об'єднань профспілок (від 30.08.2024 №01-12/604-СПО) до його попередньої редакції від 08.08.2024.
У зв’язку з цим документ усе ще значною мірою залишається «технічним» об’єднанням положень низки законів та їх проєктів, положення яких часто не кореспондуються між собою та відрізняються термінологією. Тобто за результатами доопрацювання Мінекономіки проєкт Кодексу, з позиції СПО об’єднань профспілок, містить суперечливі положення, незрозумілі формулювання та прогалини у сфері регулювання окремих інститутів трудового права.
Окрім цього, профспілки не погоджуються з окремими змінами, внесеними Мінекономіки до проєкту Кодексу в процесі його доопрацювання. Зокрема, це стосується запропонованого підходу щодо побудови структури проєкту Кодексу в частині недотримання логічної послідовності викладення норм, які регулюють індивідуальні трудові відносини. Так, перенесення норм щодо забезпечення трудових прав працівника на належні і безпечні умови праці у процесі трудової діяльності до Книги п'ятої, а саме, включення їх після норм, які регулюють колективні трудові відносини (Книга третя), цілком руйнують системність у регулюванні індивідуальних трудових відносин.
Документ СПО об’єднань профспілок отримав 27.12.2024 для його розгляду та погодження впродовж 10 днів. Хоча профспілкова сторона неодноразово звертала увагу Мінекономіки на неможливість повного та якісного опрацювання проєкту Кодексу (нових редакцій, остання – на 279 аркушах) у десятиденний строк.
Водночас матеріали, які додані до проєкту Кодексу, не дають можливості для прискорення такої роботи. Так, порівняльна таблиця до проєкту Кодексу, підготовлена розробником, не містить інформації про положення законів, які підлягають скасуванню, а відтак не дає змоги оцінити законодавчі новели на предмет недопущення звуження чинних трудових прав і свобод громадян.
Проєкт також очікує експертної оцінки від міжнародних профспілкових організацій і Європейського Союзу, що, на думку профспілок, є критично важливим для врахування. Про результати оцінки профспілкову сторону наразі не повідомлено.
Насамкінець профспілкова сторона наголосила на своїй готовності до співпраці над проєктом Кодексу у форматі тристоронньої робочої групи з представників суб’єктів соціального діалогу та провідних національних і міжнародних експертів у сфері трудового права. Такий формат сторони соціального діалогу узгодили за результатами проведених у вересні 2024 року консультацій.
Джерело: ФПСУ