Чому постало запитання
Почнемо із першоджерела – а саме ч. 3 ст. 25 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі — Закон № 3543). За його нормами:
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов’язаних, зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються
Такий порядок визначено п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. До нього з 16.01.2025 постанова КМУ від 31.12.2024 №1558 внесла зміни. І тепер маємо такі положення:
- Підприємства, установи та організації (далі – підприємства) зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному КМУ, у районному (міському) ТЦК та СП, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов’язані працівники перебувають на військовому обліку) – далі про всі ці органи говоритимемо, як про ТЦК та СП.
- До відповідного ТЦК та СП підприємства, установи та організації подають документи, зазначені в додатку 5 до Порядку № 560.
- Зарахування заброньованих на спеціальний облік в ТЦК та СП здійснюється згідно з:
- Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 45 (далі – Порядок № 45);
або
- Порядком бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок № 76).
Якщо прочитати все це, дійсно виходить, що безпосередньо до ТЦК потрібно надсилати списки заброньованих працівників до ТЦК та СП для оформлення відстрочок. Та не варто поспішати із висновками...
Далі оформлення відстрочок заброньованим за кожним із порядків розглядатимемо окремо.
Бронювання за Порядком № 76
Час звернутися до положень вже згаданого нами вище додатку 5 до Порядку № 560.
У його пп. 1 п. 1 зафіксовано, що підприємства, які бронюють працівників подають до ТЦК та СП список військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час. Але, що важливо, зробити це роботодавці мають в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у спосіб визначений Порядком № 76.
Підприємство під час подання списку на бронювання за нормами Порядку № 76 надсилає його через портал «Дія». Після того як надходить відповідь щодо бронювання, інформація про це відображається у базі «Оберіг».
До того ж Порядок № 76 наразі не передбачає жодної додаткової взаємодії підприємства щодо заброньованих через «Дію» з ТЦК та СП за місцем їх військового обліку. Такі ТЦК «бачать» інформацію про бронювання безпосередньо у базі «Оберіг».
Підсумуємо: подання списку на бронювання через «Дію» і є виконанням обов’язку для таких роботодавців, який передбачено ч. 3 ст. 25 Закону № 3543 та п. 58 Порядку № 560. Тож, про жодні нові списки чи повідомлення про заброньованих, які подаються через Дію, не йдеться! І тут залишається додати: «Видихаємо, колеги!»
Бронювання за Порядком № 45
У тому ж пп. 1 п. 1 додатку 5 до Порядку № 560 читаємо про те, що у разі бронювання працівника за нормами Порядку № 45 роботодавець мусить для оформлення відстрочки подати до ТЦК та СП список військовозобов’язаних, на яких оформляється відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до переліків посад і професій (за формою додатка 13 до Порядку № 45). Та насправді це й є список на бронювання.
Підсумуємо: у такій ситуації без подання списку не вийде оформити відстрочку працівників. Але знову ж – це не нові списки чи повідомлення про заброньованих
Висновки
- Роботодавцям, які бронюють працівників за нормами Порядку № 76, не потрібно додатково подавати списки щодо заброньованих працівників до ТЦК та СП.
- У разі бронювання за нормами Порядку № 45, роботодавці подають до ТЦК та СП список військовозобов’язаних, на яких оформляється відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до переліків посад і професій.
Василь ЦИГАНЕНКО, редактор kadroland