Постановою КМУ від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (далі – Постанова №153) розпочато експериментальний проєкт, спрямований на залучення молоді до служби у Збройних Силах. Зокрема, Постановою №153 затверджено:
- Порядок реалізації експериментального проєкту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану;
- форму контракту про проходження громадянами України віком від 18 до 25 років військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу.
Координатором проєкту визначено Міноборони, а фінансування здійснюватиметься за рахунок державного бюджету.
В постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників постійно доповнюється, а головне, що тут вся інформація відповідає всім нормам чинного законодавства!
Участь у проєкті можуть брати:
- громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил на посади рядового складу;
- Збройні Сили;
- Міністерство оборони;
- військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил.
11.02.2025 Міноборони офіційно розпочало проєкт «Контракт 18-24» – добровільну ініціативу для українців вікової категорії 18-24 роки. Про це читайте – тут.
Постанова №153, що набрала чинності 13 лютого 2025 року, визначає умови отримання виплати та особливості її нарахування.
Право на отримання винагороди мають військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу ЗСУ, які відповідають таким критеріям:
- були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;
- брали безпосередню участь у бойових діях у районах ведення бойових дій сукупно не менше 6 місяців (станом на 13 лютого 2025 року);
- продовжували службу у війську на момент набрання чинності урядовою постановою (13 лютого 2025 року);
- не притягувалися два або більше разів до кримінальної чи адміністративної відповідальності за військові правопорушення та не мають чинних дисциплінарних стягнень.
Повний розмір виплати також передбачено для військовослужбовців, які брали участь у бойових діях менше 6 місяців, але отримали поранення або потрапили у полон (крім випадків добровільної здачі) під час захисту України.
Водночас особи, які звільнилися з військової служби до 13 лютого 2025 року, права на виплату не мають, навіть якщо відповідали віковим критеріям.
Особливості нарахування
Винагорода виплачується одноразово за весь період служби та перераховується на картковий рахунок військовослужбовця. Для тих, хто брав участь у бойових діях менше 6 місяців (станом на 13 лютого 2025 року), сума нараховується пропорційно: 1/6 від 1 000 000 грн за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях.
Як зазначив заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник:
Чимало молодих людей добровільно стали на захист країни ще до появи контракту 18-24, і наша задача – віддати належне їхній відвазі. Процес отримання виплат є максимально зручним. Військовослужбовцю не потрібно ініціативно звертатися з цим питанням. Оформлення виплат доручено командирам військових частин, які мають зібрати весь пакет документів, у тому числі через направлення запитів в інші частини, де військовий проходив службу раніше
Підтвердження участі у бойових діях
Факт участі у бойових діях підтверджується на підставі документів, зокрема бойового наказу (розпорядження), журналу бойових дій, оперативної обстановки, бойового донесення або рапорту командира підрозділу.
Механізм виплати
Виплата здійснюється на підставі наказів командирів військових частин. Для їх підготовки служби персоналу формують пакет документів, що включає:
- витяги з послужних списків та довідки про проходження служби;
- копію послужної картки;
- довідки про участь у бойових діях (включно з попередніми місцями служби);
- довідки про відсутність чи наявність притягнень до відповідальності.
Оформлення виплат для молодих захисників, які стали на захист України на початку повномасштабного вторгнення, є частиною урядової політики підтримки військовослужбовців та вшанування їхнього внеску у боротьбу за незалежність.
Джерело: КМУ, Міноборони