Держпраці накладає штрафи під час війни! 80000 грн за кожного (не)працівника

Ви напевне чули, що Держпраці не накладає штрафи під час воєнного стану? Але це не так. І розмір штрафу чималий. Як повідомили в ДПС, за 2024 рік та січень 2025 року ДПС України зафіксувала понад 11 тисяч порушень трудового законодавства, передавши відповідні матеріали до Держпраці. І саме за наслідками таких порушень Держпраці має право накладати штрафи


Чому ми вважаємо, що Держпраці не штрафує під час війни?


Відповідно до ст. 16 Закон України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) штрафи за результатами перевірки Держпраці накладаються лише в разі невиконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень.


Нагадаємо, йдеться про штрафи, передбачені ст. 265 Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП).


Ця норма Закону № 2136 діє на багатьох як заспокійлива пілюля і час від часу чуємо, що зараз війна, Держпраці не так часто перевіряє (про перевірки ми писали тут), а якщо й перевірить, то встигнемо все виправити без штрафу.


Але ми дуже радимо не заспокоювати себе вищезазначеною нормою, адже Держпраці, навіть якщо не перевіряє, дуже часто штрафує.


Як це працює?


ДПС може провести фактичну перевірку. Під час проведення фактичної перевірки ДПС перевіряє наявність належного оформлення трудових відносин.


Фактична перевірка ДПС проводиться без попередження.


За її результатами складають акт, де може бути зафіксовано порушення трудового законодавства.


Цей акт передають до Держпраці, яка на його підставі може ухвалити рішення про накладення штрафу.

Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!

Приклади з практики


Ситуація 1: до магазину завітала перевірка ДПС. За прилавком виявили трьох осіб:


  1. перша особа – продавець, оформлений офіційно;
  2. друга особа – «стажер», у якого не було трудового договору;
  3. третя особа – один з керівників підрозділу підприємства.


Наслідки: Держпраці може розцінити це як неоформлені трудові відносини та накласти штраф.


Ситуація 2: Фактична перевірка ДПС у закладі харчування. Виявили офіціанта без оформлення трудових відносин, натомість був у наявності укладений цивільно-правовий договір.


Наслідки: Акт із зазначенням порушення, адже офіціант отримає зарплату за процес праці, а не результат, що є ознакою трудових відносин.


Який штраф може бути застосований?


Відповідно до ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення (наразі це 80000 грн), за кожного працівника в разі:


  1. фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  2. оформлення працівника на неповний робочий у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві;
  3. виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати податків та ЄСВ.


Штраф не застосовують до юросіб та фізосіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп. До таких суб’єктів господарювання застосовують попередження.


Як діяти, щоб знизити ризик штрафу?


1. Беріть участь у розгляді справи.


Після передачі Акту перевірки ДПС до Держпраці, підприємство отримає повідомлення про розгляд справи. Радимо обов’язково брати участь у розгляді такої справи. Для цього у листі-відповіді доцільно зазначити:

Просимо надати можливість взяти участь у засіданні щодо розгляду справи про застосування штрафу в режимі відеоконференції…

2. Підготуйте та надішліть до Держпраці докази та пояснення.


Приклад пояснення до ситуації 1 (див. вище):

Виявлена непрацевлаштована особа була не стажером, а кандидатом на посаду продавця-консультанта. В момент перевірки ДПС вказана особа проходила співбесіду на території магазину і їй демонстрували приміщення торгівельного залу

Для доведення цієї позиції до Держпраці варто надіслати накази про відкриття нових вакансії для роботи в магазині, про направлення керівника одного з підрозділів для проведення співбесід на території саме цього магазину, інші документи.


Крім того, доцільно надати наказ про прийняття на роботу цієї особи за кілька днів після перевірки ДПС.


У сукупності вказані документи допоможуть дати змогу завершити розгляд справи без застосування штрафу.


3. Виправляйте ситуацію до перевірки


Перегляньте свої цивільно-правові договори, проаналізуйте ризики, складіть акти виконаних робіт (наданих послуг). Проведіть роз’яснювальну роботу з вашими працівниками та особами, що знаходяться на території суб’єкта господарювання без документів.


4. Оскаржуйте припис або штраф


Якщо штраф накладено безпідставно, його можна оскаржити у судовому порядку.


Висновок


  1. Держпраці не накладає штрафи за результатами свої перевірки (за виключенням невиконання припису), але накладає штрафи за результатами перевірки ДПС.
  2. Розмір штрафу за неоформлені трудові відносини – десятикратний розмір мінімальної ЗП (80000 грн).


Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland


Сервіси:


Штраф за порушення законодавства про працю


Статті на тему:


Перевірки Держпраці та штрафи на роботодавців 2025

Перевірки стану військового обліку: шукайте своє підприємство в плані перевірок

Перевірки ТЦК: про що мають знати відповідальні за військовий облік

Перевірки ТЦК: актуальні запитання та прості відповіді

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇