1. Де шукати інформацію про перевірки стану військового обліку?
Нормативним актом, який регулює ці питання, є Порядок, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок 1487).
2. Хто перевіряє стан військового обліку на підприємствах?
Стан військового обліку перевіряють представники ТЦК та СП у взаємодії з державними адміністраціями того ж рівня.
Наприклад, представники Печерської у м. Києві районної державної адміністрації та Печерського районного у м. Києві ТЦК та СП.
Перевірку може здійснювати комісія, до складу якої можуть входити представники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я / з питань освіти державних адміністрацій (при перевірці закладів охорони здоров’я / закладів освіти).
Усе це закріплено у п.п. 73, 74, 76, 84 Порядку № 1487.
3. Як часто проводяться перевірки?
Раз на рік – якщо на підприємстві є заброньовані за цим підприємством працівники або ті, хто має мобілізаційні розпорядження.
Раз на чотири роки – якщо немає заброньованих працівників або військовозобов’язаних, яким вручені мобілізаційні розпорядження.
Тут керуємося п. 80 Порядку № 1487.
Мобілізаційне розпорядження видається військовозобов’язаним, які вже пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК) і визнані придатними до військової служби.
Увага! Не слід ототожнювати осіб, яким вручили мобілізаційні розпорядження і осіб, яких мобілізовано. Наявність мобілізованих працівників не впливає на строки проведення перевірки
4. Чи попереджають про заплановану перевірку?
Планові перевірки проводять з обов’язковим попередженням не пізніше, ніж за 10 днів.
Позапланові перевірки можуть бути без попередження.
Керуємося п.п. 80 та 82 Порядку № 1487.
5. За яких умов можуть проводити позапланові перевірки?
Позапланові перевірки можуть проводитися лише на підприємствах, де є заброньовані за цими підприємствами працівники або такі, які мають мобілізаційні розпорядження.
Орієнтир – п. 80 Порядку № 1487.
6. Що перевіряють під час планової перевірки?
Питання перевірки визначені в додатку 31 до Порядку № 1487. Вони доводяться до відома підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку (п. 82 Порядку № 1487).
Увага! Часто-гуто представники ТЦК та СП телефонують керівнику чи особі, відповідальній за ведення військового обліку, і повідомляють про запланований візит. Таке попередження не вважається належним, адже питання перевірки не доведено до відома підприємств, установ та організацій, тому від ТЦК та СП можна вимагати надсилання офіційного повідомлення про заплановане проведення перевірки
7. Що загрожує за недопуск до перевірки?
Недопуск до перевірки може розглядатися як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі – КУпАП), а отже, є ризик накладення адмінштрафу на посадову особу роботодавця в розмірі від 34 000 грн до 59 500 грн.
8. На кого може бути накладено штраф за недопуск до перевірки?
За недопуск до перевірки штраф загрожує керівнику підприємства, адже він приймає відповідні управлінські рішення.
9. Які документи потрібно підготувати до перевірки?
До перевірки необхідно мати:
- Списки персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку № 1487). Допоможуть розібратися з їх заповненням статті «Списки персонального військового обліку-2024: особливості складання та реєстрації» та «ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку».
- Відомість оперативного обліку (додаток 12 до Порядку № 1487).
- Наказ про покладання обов’язків із ведення військового обліку.
- Посадову інструкцію, в якій визначені обов’язки із ведення військового обліку.
- Наказ про визначення потреби в підвищенні кваліфікації працівників, які є відповідальними за ведення військового обліку (коли потреба є або коли її немає), дата наказу – до 1 жовтня.
- Графік звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами.
- Журнал (аркуш) або інший документ, що підтверджує ознайомлення призовників, військовозобов’язаних, резервістів з правилами військового обліку.
- Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку (додаток 9 до Порядку № 1487).
- Докази направлення до ТЦК повідомлень про прийняття, звільнення, зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних і резервістів (додаток 4 до Порядку № 1487).
- Докази направлення до ТЦК повідомлень про призначення, звільнення (увільнення) керівника та посадових осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку № 1487).
- Докази направлення до ТЦК зведеного списку громадян, що підлягають приписці до призовної дільниці (додаток 6 до Порядку № 1487).
- Копії військово-облікових документів усіх призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Дізнатися все про військово-облікові документи ви можете на курсі «Військово-облікові документи: (не)нові форми, позначки, перевірки».
Крім того, на видноті (на стенді) у вас повинні бути розміщені Правила військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) та має бути готова добірка нормативно-правових актів, що так чи інакше стосуються військового обліку (про них розповімо далі).
10. Які нормативні документи включити до добірки на підприємстві?
ТЦК вважає, що в доступному місці для ознайомлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів повинні бути розміщені наступні нормативні акти або їх витяги, які стосуються обов’язків і відповідальності зазначених осіб:
- Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу».
- Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
- Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
- Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.
- Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 559 (далі – Порядок № 559).
- Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.
- Статті 210 та 210-1 КУпАП.
11. Чи може відбутися перевірка без відвідування підприємства?
Так. Така перевірка називається документальною. Вона проводиться у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки внаслідок обставин непереборної сили (п. 83 Порядку № 1487). Її проводять шляхом надсилання запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено у п. 17 додатка 31 до Порядку № 1487.
12. Чи можуть під час перевірки вимагати документи, що не стосуються предмета перевірки?
Оскільки немає конкретно визначеного переліку документів, що підлягають перевірці, слід попросити ТЦК та СП обґрунтувати вимогу надання того чи іншого документа, потреба якого викликає у вас сумніви. Якщо документ пов’язано з предметом перевірки, краще не відмовляти в наданні такого документа. Мова йде, скажімо, про такі документи:
- штатний розпис / список працюючих, що допоможе контролерам визначити, чи не забули ви внести до списків когось із працівників;
- наказ при прийняття / звільнення з роботи, що дає розуміння дати, коли ви повинні були подати до ТЦК повідомлення згідно з додатком 4 до Порядку № 1487 (нагадуємо, таке повідомлення подають протягом 7 днів з моменту видання відповідного наказу).
Більше про те, які документи можуть вимагатися під час перевірки, читайте у статті «Перевірки ТЦК: про що мають знати відповідальні за військовий облік».
13. Чи можуть представники ТЦК та СП під час перевірки вручити повістки працівникам?
Так. Представники ТЦК та СП можуть перевірити наявність військово-облікових документів та вручити повістки на території підприємства. Для цього вони повинні мати службові посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.
Водночас, якщо певні працівники відсутні на території підприємства або в частині підприємства, де безпосередньо проводиться перевірка, то викликати їх або примусити з’явитися представники ТЦК та СП не можуть.
Під час робочого часу працівники діють у межах трудових відносин і зобов’язані виконувати лише законні вимоги керівника.
Наприклад, представник ТЦК та СП прийшов на перевірку і зустрівся з працівником служби охорони на вході до офісу. У такому разі цілком законним буде вручення повістки працівнику служби охорони, якщо він є військовозобов’язаною особою.
14. Чи можна під час перевірки надавати роздруківку з Резерв+?
Так. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (п. 9 Порядку № 559).
Тому, якщо роздруківка з Резерв+ містить Qr-код, доступний для зчитування, то такий документ можна пред’являти при перевірці.
Водночас слід зазначити, що деякі ТЦК та СП заперечують можливість надання роздруківки з Резерв+, незважаючи на п. 9 Порядку № 559.
Для вирішення цього питання ми ще влітку зробили запит до Генштабу й отримали однозначну відповідь, з якою ви можете ознайомитися в статті «Паперовий військово-обліковий документ за наявності електронного ВОД не потрібен – Генштаб ЗСУ».
15. Як підприємство дізнається про результати перевірки?
ТЦК та СП повинно в 20-денний строк надіслати акт перевірки.
Якщо перевірка була документальна (невиїзна), то акт перевірки повинен бути надісланий в 30-денний строк.
Це передбачено п.п. 79, 83 Порядку № 1487.
16. Чи можна оскаржити Акт перевірки?
Ні. Акт перевірки оскаржити не можна. Проте, якщо за результатами перевірки буде накладено штраф, то постанову про накладення штрафу можна оскаржити до суду.
Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення можна подати протягом 10 днів із дня винесення постанови.
17. Хто накладає штрафи за результатами перевірки?
Штрафи накладає ТЦК та СП. Розгляд адміністративної справи проводить керівник ТЦК та СП (ст. 235 КУпАП).
18. Який штраф може загрожувати за помилки, виявлені під час перевірки?
Відповідно до ст. 210-1 КУпАП штраф за неналежне ведення військового обліку – від 34 000 грн до 59 500 грн.
Штраф накладає керівник ТЦК на винну особу, яка відповідає за військовий облік.
19. Які строки сплати штрафу?
Штраф потрібно сплатити впродовж 15 днів із дня вручення постанови або з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (у разі оскарження) – ст. 307 КУпАП.
20. Чи застосовується один штраф за всі порушення?
Щодо порушень, виявлених під час перевірки, може бути застосовано один штраф, незалежно від кількості порушень. Адже всі порушення будуть розглядатися в межах однієї адміністративної справи.
Але порушення ведення військового обліку можуть бути виявлені без проведення перевірки.
Наприклад, ТЦК та СП надіслав розпорядження про виклик працівників. Підприємство не виконало вимоги розпорядження, не видало наказ про оповіщення та не направило його витяг до ТЦК та СП. Через певний час ТЦК та СП виявить таке порушення і може накласти штраф.
У такому разі штраф може застосовуватися за кожне виявлене порушення, оскільки щоразу буде розглядатися окрема адміністративна справа.
21. Що можна виправити до початку перевірки, якщо тільки зараз почали вести військовий облік?
Перелік документів, які потрібно підготувати, шукайте у питанні № 9. Але слід звернути увагу на наступне.
Списки персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку № 1487) та Відомість оперативного обліку (додаток 12 до Порядку № 1487) повинні бути на поточну дату (ведуться, як правило, в електронній формі), а крім того, щороку до 25 січня їх слід роздрукувати з інформацією станом на 1 січня року.
Роздруковані списки необхідно підписати, зареєструвати та зберігати у справах разом із копіями військово-облікових документів.
Отже, якщо у вас немає роздрукованого списку і відомості станом на 01.01.2024, то це можна виправити, не чекаючи на перевірку. Нагадуємо, що наступного разу список потрібно буде роздруковувати вже в січні. Таким чином, якщо перевірка буде після 25.01.2025, у вас повинен бути поточний список + роздруковані списки, зареєстровані до 25.01.2024 та до 25.01.2025.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Статті на тему:
Перевірки ТЦК: про що мають знати відповідальні за військовий облік
Паперовий військово-обліковий документ за наявності електронного ВОД не потрібен – Генштаб ЗСУ
Списки персонального військового обліку-2024: особливості складання та реєстрації
ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку
Брошури та чеклісти:
Чек-лист «Правила військового обліку: зразок «на стенд» + ТОП-10 актуальних кейсів»