Запис у трудовій книжці не гарантує зарахування страхового стажу

Якщо відсутні підтвердження сплати внесків або запис зроблено з порушеннями, Пенсійний фонд має право переглянути рішення про призначення пенсії – Верховний Суд

Про це йдеться у постанові ВСУ від 28.01.2025 у справі №300/8132/23 (адміністративне провадження № К/990/21738/24).


Верховний Суд у касаційному порядку розглянув адміністративну справу щодо оскарження рішення Пенсійного фонду про скасування призначеної пенсії. Позивач вимагав визнати це рішення протиправним та зобов’язати ПФУ зарахувати період роботи до страхового стажу. Підставою для скасування пенсії стала відсутність підтвердження страхового стажу у системі персоніфікованого обліку, а також невідповідність печатки підприємства вимогам законодавства – вона не містила коду ЄДРПОУ.


Суди першої та апеляційної інстанцій стали на бік позивача, однак Верховний Суд скасував їхні рішення та направив справу на новий розгляд, наголосивши на необхідності ретельного аналізу всіх доказів. ВСУ зазначив, що сам факт наявності запису в трудовій книжці не є достатнім доказом трудового стажу, якщо є підстави сумніватися в його достовірності.

Вам стане у нагоді – Помічник кадровика «Трудова книжка та відомості до ПФУ – 2025: актуальні кейси». Користуйтеся вже зараз, щоб уникнути помилок!

Запис у трудовій книжці має відповідати вимогам законодавства, а відсутність на печатці підприємства коду ЄДРПОУ може свідчити про порушення при внесенні запису. У таких випадках для підтвердження стажу позивач має надати додаткові докази, зокрема:


  1. дані з Державного реєстру застрахованих осіб,
  2. довідки, виписки, трудові договори,
  3. документи про сплату страхових внесків.


Такі документи можуть підтвердити або спростувати інформацію про фактичний стаж роботи, навіть якщо в трудовій книжці є неточності.


Джерело: ВСУ


Стаття на тему:


Трудові книжки: бліцвідповіді про оцифрування, заповнення та видачу

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇