Нові правила відстрочки від мобілізації для студентів та педагогів: хто втратить право

18.04.2025 на сайті Верховної ради зареєстровано законопроєкт №13193 щодо прав педагогів та здобувачів освіти. Зокрема, документ націлений на уникнення використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації

18.04.2025 на сайті Верховної ради зареєстровано законопроєкт №13193 про внесення змін до статті 23 Закону України від 21.10.1993 №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон№3543) щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.


Документом передбачено пункти 1 і 2 ч. 3 ст. 23 Закону №3543 викласти в такій редакції:

1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту";
2) наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки;

Також підпункт 27 п. 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 01.07.2014 №1556-VІІ «Про вищу освіту» пропонується викласти в новій редакції:

27) збільшення строку навчання за денною або дуальною формою здобуття вищої освіти понад розрахунковий строк виконання освітньої програми під час мобілізації не допускається;

Як зазначає представник КМУ у ВРУ Тарас Мельничук законопроєктом №13193 пропонується забезпечити в умовах воєнного стану державні гарантії у сфері освіти для задоволення потреб національної економіки та військових формувань, уникнути використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації та усунути існуючі прогалини у законодавстві, які створюють умови для ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації.


Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!

Нагадаємо, 04.04.2025 нардеп Олексій Гончаренко розповів, які зміни передбачено законопроєктом №13193.


Для студентів:


  1. Відстрочку не зможуть отримати чоловіки 25+ років, які вдруге навчаються на тому самому або нижчому рівні освіти.
  2. Навчання за кордоном після 24.02.2022 також не дає права на відстрочку.


Хто зберігає право на відстрочку:


  1. вступив до навчального закладу до 25 років;
  2. вперше здобуває новий рівень освіти;
  3. навчається за денною або дуальною формою;


Уточнення вносяться, щоб уникнути судових оскаржень, оскільки суди вже почали визнавати право на відстрочку тим, хто навчається повторно.


Для викладачів:


  1. Викладачі з науковим ступенем (навіть якщо вже не мають статусу науково-педагогічного працівника) – отримуватимуть відстрочку.
  2. Відстрочка також буде для педагогів позашкілля, які ведуть гуртки (еколого-натуралістичні, технічні, військово-патріотичні) – якщо працювали до 1 січня 2025 року і за основним місцем роботи.


Джерело: ВРУ, представник КМУ у ВРУ Тарас Мельничук, народний депутат Олексій Гончаренко

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇