Скорочення працівника, що має дитину з інвалідністю

Чи можна скоротити працівника, що виховує дитину з інвалідністю, якщо скорочується його посада, а можливості перевести його на іншу роботу немає, бо немає відкритих вакансій?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Можливість скорочення працівника, який виховує дитину з інвалідністю, залежить від категорії такого працівника та його сімейного статусу.


Трудове законодавство, а саме ст. 184 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), встановлює чіткі обмеження щодо звільнення певних категорій працівників з ініціативи роботодавця. Особливий захист надається вагітним жінкам, жінкам з дітьми до трьох років та одиноким матерям, які виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю.


Якщо розглядати конкретну ситуацію зі скороченням працівника, який має дитину з інвалідністю, то алгоритм прийняття рішення буде наступним:


Якщо працівник – чоловік, то його можна скоротити, оскільки наявність дитини з інвалідністю не є законодавчою перешкодою для припинення трудових відносин у зв'язку зі скороченням штату. Утім і тут не забувайте, що гарантії, встановлені ст. 184 КЗпП, поширюються також на батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів (ст. 186-1 КЗпП).


Якщо ж йдеться про працівницю, необхідно визначити її статус. Якщо вона є одинокою матір'ю, то її звільнення за скороченням заборонено законом. Проте якщо жінка перебуває у шлюбі або не має статусу одинокої, то за відсутності вакантних посад її можна скоротити з дотриманням усіх встановлених процедур.

Хочете почути думку експерта саме щодо вашого випадку? Можливість поставити запитання лектору – це як міні-консультація у зручному форматі. І кількість звернень не обмежена!

При проведенні скорочення роботодавець зобов'язаний дотримуватися всіх вимог трудового законодавства:


  1. попередити працівника за два місяці;
  2. запропонувати наявні вакансії;
  3. врахувати переважне право на залишення на роботі;
  4. виплатити всі належні компенсації.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Наказ про звільнення у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників (у довільні формі)

Наказ про внесення змін до штатного розпису та скорочення чисельності працівників у зв'язку з реорганізацією

Наказ про звільнення у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників (скорочення терміну)

Наказ про попередження про звільнення у зв'язку із скороченням посади


Статті на тему:


Скорочення персоналу на підприємстві: як правильно оформити звільнення

Скорочення працівників: 7 кроків для звільнення

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇