- Знову хочу у відпустку! На місяць! – перервав я офісну тишу своїми мріями.
- Знову? – здивувався Петро Семенович. – А ти вже був у цьому році?
- Ні, але вже хотів.
Минуло кілька секунд, як обізвалася Марічка:
- А як це – на Місяць? Ти хіба космонавт?
Усі відірвалися від моніторів, оцінили ситуацію: Марічка каже серйозно чи жартує? З’ясувалося, що жартів не було. Посміялися. Але думка-мрія мене не відпускала, тож я пішов до інспектора з кадрів – Клавдії Захарівни.
Клавдія Захарівна – жінка зі сталевими нервами і такими самими аргументами. Ще ніколи й нікому не вдалося… піти на 5 хвилин раніше, бо вона пильно стежить за дотриманням КЗпП і трудової дисципліни, неначе наша ППО за ракетами.
Тому в двері я постукав так нервово, що аж сам злякався.
– Чи можна мені у відпустку? – Я випалив як скоромовку і затамував подих.
– З якого?
Знаючи Клавдію Захарівну, це могло означати і «з якого… дива» і «з якого… числа». Але мене вже було не зупинити…
– З першого… – Прошепотів я, хоча хотів з 10-го, і перестав дихати.
– Сідайте, Олександре.
Наче зачарований, я присів на стілець, а Клавдія Захарівна взяла аркуш паперу, ручку і почала…
– Як відомо, у році 365 днів. Щодобово Ви спите по 8 годин. За рік це в сумі становить 122 дні, залишається ще 243 дні. Щодня Ви відпочиваєте по 8 годин, за рік це ще 122 дні, залишається 121 день. У 2025 році 52 неділі. У ці дні Ви, звичайно ж не працюєте, як і всі люди. Скільки залишилось? Усього 69 днів. Щосуботи (а їх у 2025 році також 52) ви працюєте 5 годин, отже, кожного шостого дня тижня у Вас 3 години, вільні від роботи. Загалом ще мінус 7 днів. Залишилися 62 дні. Щодня (а це 310 робочих днів на 6-денці) ви маєте годину перерви, всього виходить 13 днів. Залишається ще 49 днів. Водночас з понеділка по п’ятницю Ви працюєте по 7 годин, а не по 8, тож за рік це ще 11 днів. У залишку 38 днів. Не забувайте про «сезонну застуду», під час якої Ви, зрозуміло, не працюєте. Це десь по 5 днів на кожну пору року, тобто, мінус ще 20 днів. А на додачу до всього простій під час повітряної тривоги, «відпрошування на годинку» та запізнення, коли Ви, знову ж таки, не працюєте. Тож ще назбирається 6 днів. У залишку 12 днів. На рік всього 11 святкових днів (тільки не треба мені про воєнний час, я знаю, як Ви в ці дні працюєте). Залишається 1 день! І це 1 січня, а цього дня ніхто не працює! Отже, Олександре, виходить, що відпустка Вам не належить…
Я повернувся на робоче місце: цю партію в шахи я точно програв.
– Олександре, ти чого зажурився? – обізвалася Марічка, яка вже зрозуміла, що дружити з космонавтом – це престижно.
– Я не зажурився, я замислився... Коли там, кажете, День кадровика? Подаруймо Клавдії Захарівні передплату на kadroland? Хай відпустки калькулятором рахує, бо інакше цьогоріч ніхто їх не отримає... І які сталеві аргументи!
П.С. Усі персонажі вигадані. Аргументи й розрахунки – також... Але ми про це нікому не скажемо)))
Зі святом Вас, найкращі кадровики планети!
Автор: Яна ЯРОШЕНКО, експерт з трудового права, кадрового та військового обліку