Хто проходить навчання з охорони праці та проводить інструктажі: роз’яснення для роботодавців

Якщо у штаті лише троє працівників – начальник і два спеціалісти, виникає логічне питання: хто має проходити навчання з охорони праці, а хто – проводити інструктажі? У Держпраці роз'яснили, коли керівник організації та уповноважена особа з ОП повинні пройти відповідне навчання, та які обов’язки покладаються на роботодавця

Закон України від 14.10.1992 №2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі – Закон №2694) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.


Статтею 13 Закону №2694 передбачено, що роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.


З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, у тому числі розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі – акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.

Живе онлайн спілкування з професіоналами – можливість поставити своє питання та отримати відповідь одразу. Безкоштовно і без зайвих формальностей.

Відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 (далі – Положення), при укладенні трудового договору про дистанційну роботу, про надомну роботу на роботодавця покладається обов’язок систематичного проведення інструктажу (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем.


Такий інструктаж (навчання) може проводитися дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема шляхом відеозв’язку. У такому разі підтвердженням проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.


Згідно з Положенням посадові особи повинні проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки згідно з Типовим тематичним планом і програмою навчання з питань охорони праці посадових осіб.


Відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29.01.1998 №9 загальне керівництво розробленням (переглядом) інструкцій покладається на роботодавця.


Необхідні інструкції розробляються (переглядаються) безпосередніми керівниками робіт (начальниками виробництва, цеху, дільниці, відділу, лабораторії та інших підрозділів підприємства), які є відповідальними за своєчасне їх виконання.


Крім того, акти підприємства розробляються з урахуванням специфіки роботи підприємства відповідно до нормативно-правових актів, зазначених у Покажчику нормативно-правових актів з охорони праці, затвердженому наказом Держпраці від 15.04.2024 №74.


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇