13.05.2025 народний депутат Валерій Гнатенко зареєстрував законопроєкт №13279 «Про внесення змін до статті 40 Кодексу законів про працю України щодо розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця».
Бажаєте бути в курсі всіх змін з кадрового та військового обліку, тоді завітайте на наші Безкоштовні вебінари! Провідні експерти kadroland в прямому ефірі розкриють всі хвилюючі та актуальні запитання!
Документ спрямований на удосконалення положень Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) в частині розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення.
Як зазначено, у пояснювальній записці до законопроєкту №13279 ВС у справі № 296/2149/19 від 08.01.2025 сформовано висновок про те, що працівника може бути звільнено за п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП лише в разі порушення трудової дисципліни чи невиконання без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, які були допущені працівником після того, як до нього було застосовано дисциплінарне чи громадське стягнення (яке не скасоване та не втратило юридичної сили за давністю).
Для правомірного розірвання роботодавцем трудового договору на підставі п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП потрібна сукупність таких умов:
- порушення має стосуватися лише тих обов’язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку;
- невиконання чи неналежне виконання працівником трудових обов’язків має бути винним, скоєним без поважних причин умисно або з необережності;
- невиконання або неналежне виконання трудових обов’язків повинно бути систематичним;
- враховуються тільки дисциплінарні й громадські стягнення, які накладаються трудовими колективами і громадськими організаціями відповідно до їх статутів;
- до працівника раніше протягом року вже застосовувалися заходи дисциплінарного або громадського стягнення;
- з моменту виявлення порушення до звільнення може минути не більше місяця.
З огляду на це пропонується статтю 40 КЗпП доповнити новою частиною 5:
Працівника може бути звільнено за пунктом 3 частини першої цієї статті лише в разі порушення трудової дисципліни чи невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, які були допущені працівником після того, як до нього було застосовано дисциплінарне чи громадське стягнення (яке не скасоване та не втратило юридичної сили за давністю).
У разі прийняття цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Джерело: ВРУ
Від редакції: Звільнення через систематичне невиконання обов’язків або трудової дисципліни має чимало нюансів та підводних каменів, які докладно розглянуто у нашій статті за посиланням.