Військовий облік та прийняття на роботу військовозобов'язаних жінок

Які вимоги до військового обліку жінок з медичною або фармацевтичною освітою? Чи можна їх приймати на роботу без ВОД, чи мають вони право виїжджати за кордон? Роз’яснюємо ключові норми законодавства у 2025 році


  1. Військовий облік жінок
  2. Належний військово-обліковий документ
  3. Працевлаштування жінок, які є військовозобов’язаними
  4. Внесення жінок до списків персонального військового обліку
  5. Приймаємо військовозобов’язану жінку на посаду, не пов’язану з медициною (фармацевтикою)
  6. Мобілізація військовозобов’язаних жінок
  7. Бронювання і відстрочки військовозобов’язаних жінок
  8. Виїзд за кордон військовозобов’язаних жінок


Військовий облік жінок


Відповідно до п. 11 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.


Отже, будь-яка жінка, яка має медичну або фармацевтичну освіту, повинна стояти на військовому обліку і мати військово-обліковий документ (далі – ВОД). Причому, не має значення, де вона працює зараз і як давно здобувала освіту. Важливий факт наявності медичної чи фармацевтичної освіти.


Багато хто пам'ятає розмови і навіть роз'яснення МОЗ щодо того, що жінки, які мають медичну і фармацевтичну спеціальність, мають час для постановки на облік до кінця 2026 року.


До травня 2024 року діяла норма Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487):


П. 51 Жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.


Абзац 1 п. 51 Порядку № 1487 було виключено на підставі постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 563, тож вже більше року роботодавці повинні зважати на це при прийнятті на роботу.



Належний військово-обліковий документ


Військовозобов'язані жінки повинні пред'явити при прийнятті на роботу військово-обліковий документ.


Цей документ не обов’язково мати в паперовій формі, цілком достатньо електронного ВОД, який формується у застосунку «Резерв+». З таким документом можна приймати військовозобов’язану жінку на роботу.


Роздруківка такого документу повинна зберігатися в особовій справі й у справах з військового обліку. Такого документу достатньо для проведення звіряння з ТЦК та СП.


Якщо жінка не отримувала військово-обліковий документ нового зразка, цілком можливо використання "старого" військового-облікового документу, адже відповідно до п. 2 постарнови КМУ від 16 травня 2024 р. № 559


Військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.


З моменту отримання нового військово-облікового документу, документ старого зразка вже не діє.


Отже, якщо військовозобов"язана жінка отримала новий електронний документ (завантражила, авторизувалася в Резерв + і згенерувала електронний військово-обліковий документ), то саме цей документ і потрібно використовувати.


Звертаємо увагу, що чинність такого електронного документу - 1 рік, отже слід своєчасно просити військовозобов"язану жінку оновити застосунок "Резерв+" і роздрукувати новий документ.


Працевлаштування жінок, які є військовозобов’язаними


Роботодавець не має права приймати на роботу жінку, що має медичну чи фармацевтичну освіту, без військово-облікового документу. Це буде вважатися порушенням закону про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію відповідно до ст. 210-1 КУпАП і загрожуватиме штрафом від 34000 до 59500 грн.


Слід зазначити, що ТЦК має право накладати штрафи навіть без проведення перевірки.


Якщо військовозобов'язана жінка була прийнята до 18 травня 2024 року, коли діяв наведений вище п. 51 Порядку 1487, таку працівницю потрібно невідкладно направити до ТЦК для отримання військово-облікового документу.


Для цього можна надати повідомлення і встановити строк отримання і надання роботодавцю належного військово-облікового документу. В разі невиконання вимоги, роботодавець повинен проінформувати ТЦК про порушення правил військового обліку, як того вимагає п. 34 Порядку 1487.


При прийнятті на роботу військовозобов’язаної жінки, слід надіслати до ТЦК повідомлення за додатком № 4 до Порядку 1487 протягом 7 днів з моменту видання відповідного наказу про прийняття на роботу.


Протягом 5 днів з моменту прийняття на роботу такої жінки слід внести до списку персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку № 1487) відповідні відомості.


Внесення жінок до списків персонального військового обліку


Увага! Дані усіх жінок, незалежно від військового звання, вносяться до списку жінок


Нагадаємо, Списки персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку №1487) складаються окремо за такими групами:


  1. перша - список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
  2. друга - список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  3. третя - список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
  4. четверта - список персонального військового обліку призовників.


Отже, усі військовозобов'язані жінки обліковують у третій групі списків.


Приймаємо військовозобов’язану жінку на посаду, не пов’язану з медициною (фармацевтикою)


Якщо роботодавець приймає жінку на посаду, яка не пов’язана з медичною чи фармацевтичною сферою, він може і не знати про наявність медичної / фармацевтичної освіти. Жінка могла не повідомити, не надати відповідний диплом в разі працевлаштування на посаду, що не має відношення до медицини / фармацевтики.


В такому випадку, на нашу думку, підстав для притягнення до відповідальності роботодавця за прийняття на роботу без військово-облікового документу немає.


Але якщо при працевлаштуванні роботодавець бачить в резюме чи інших документах попередні місця роботи в медичних установах чи аптеках (наприклад, провізор, фармацевт), йому варто припустити, що має бути відповідна освіта. Це ж стосується й випадку коли у трудовій книжці є запис про відповідну освіту чи роботу на відповідних посадах. У такому випадку радимо все ж таки вимагати у жінки постановки на військовий облік і надання військово-облікових документів для працевлаштування.

Ми зібрали для вас все найголовніше у зручному відеоформаті: тижневі огляди, короткі пояснення змін у законодавстві, практичні інструкції. Дивіться Відео у будь-який зручний момент – вдома, на роботі чи в дорозі

Отже, жінка що має медичну чи фармацевтичну освіту, повинна перебувати на військовому обліку. Якщо роботодавцю відомо чи повинно бути відомо про наявність такої освіти, то без належного військово-облікового документу краще не приймати на роботу таку жінку, адже це порушення законодавства.


Мобілізація військовозобов’язаних жінок


Відповідно до ч. 12 ст. 1 Закону № 2232 жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку.


Отже, примусової мобілізації жінок немає.


Проте, слід зважати на те, що при отриманні військовозобов'язаною жінкою повістки ТЦК, вона повинна з'явитися за такою повісткою.


Бронювання і відстрочки військовозобов’язаних жінок


Оскільки військовозобов’язані жінки не підлягають примусовій мобілізації, то ані відстрочок, ані бронювання для таких жінок не передбачено.


Також звертаємо увагу, що військовозобов’язані жінки не входять для загальної кількості військовозобов’язаних при підрахунку квоти для бронювання.


Це визначено в п. 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76:

У загальній кількості військовозобов’язаних, зазначених у пунктах 6-10 цього Порядку, не враховуються військовозобов’язані-жінки…


Виїзд за кордон військовозобов’язаних жінок


Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 №57, встановлюють, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону мають військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.


Оскільки жінки-медики та жінки-фармацевти, які є військовозобов’язаними, можуть служити лише добровільно і не підлягають мобілізації, то і жодних заборон для перетину кордону немає.


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок


Статті на тему:


Списки військового обліку – 2025: як скласти до 25 січня

Заповнення списків персонального військового обліку, якщо є тільки електронний військово-обліковий документ

Звіряння списків з ТЦК та отримання критичного статусу для бронювання працівників

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇