Зараз масово поширюють інформацію, що нібито з 1 червня внутрішньо переміщені особи (ВПО) підлягають обов’язковій мобілізації та їм доведеться ставати на облік і з’являтись до ТЦК.
ВПО – це особи, які були змушені залишити своє постійне місце проживання через війну, окупацію чи інші надзвичайні обставини, і мають офіційний статус у структурі Мінсоцполітики. Проте цей статус не звільняє їх від обов’язку стати на військовий облік та, за потреби, пройти мобілізацію.
Згідно із законодавством, мобілізація проводиться незалежно від місця реєстрації. Тобто навіть якщо особа перебуває на обліку як переселенець, вона може бути викликана до ТЦК та СП.
Що потрібно знати ВПО:
- У разі зміни місця проживання, переселенці мають повідомити про це орган соцзахисту протягом 10 днів.
- При поверненні до залишеного місця проживання – повідомити за 3 дні до виїзду.
- Навіть якщо втрачені документи під час переїзду, людина зобов’язана з’явитися до ТЦК.
- Для взяття на облік потрібно надати паспорт та довідку ВПО.
- Якщо подати неправдиві дані для отримання статусу ВПО – особа зобов’язана компенсувати витрати, понесені державою.
Отже, попри поширені хибні уявлення, статус ВПО ніколи не звільняв від обов’язку стати на військовий облік або бути мобілізованим. Переселенці підлягали мобілізації на рівні з усіма іншими громадянами, якщо вони відповідали критеріям Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Живе онлайн спілкування з професіоналами – можливість поставити своє питання та отримати відповідь одразу. Безкоштовно і без зайвих формальностей.
Що змінюється з 1 червня 2025 року?
Формально – нових правил не запроваджується. Проте за окремими повідомленнями держава переходить до більш жорсткого контролю за дотриманням чинних вимог. Передусім це стосується своєчасного оновлення даних, взяття на військовий облік та повідомлення про зміну місця проживання.
Як відбувається мобілізація в Україні та кого можуть призвати ми розповідали тут.
Джерело: kadroland