Наказом МОЗ від 16.04.2025 №650 «Про затвердження Порядку проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я та внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Наказ №650) запроваджується оновлена модель атестації: замість 5 окремих нормативних актів діятиме єдина номенклатура спеціальностей та спільний порядок атестації для всіх професіоналів та фахівців у сфері охорони здоров’я (лікарів, медсестер, фармацевтів, фахівців з реабілітації, професіоналів з вищою немедичною освітою й інших).
Уперше вводиться єдиний документ – Сертифікат про присвоєння / підтвердження професійної кваліфікації, який діятиме протягом усього періоду професійної діяльності людини (далі – Сертифікат)
Наказ №650 передбачає відновлення атестації працівників сфери охорони здоров’я через 6 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану.
Якщо строк дії чинних сертифікатів спеціаліста чи посвідчень про кваліфікаційну категорію сплив у період дії воєнного стану, то він подовжується на термін до 6 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану.
Однією з ключових особливостей є те, що чергова атестація працівників охорони здоров’я відтепер відбуватиметься за місцем роботи – у медзакладах, а не в центральних та регіональних атестаційних комісіях.
Чергова атестація проходитиме раз на 5 років і буде спрямована на перевірку дотримання вимог щодо проходження безперервного професійного розвитку (далі – БПР).
Медзаклади проводитимуть атестацію двічі на рік – у квітні та жовтні – для працівників, у яких у відповідному півріччі закінчується строк дії Сертифіката
Атестацію організовуватиме відділ кадрів, і працівникам не потрібно подавати заяви – процес відбуватиметься автоматично.
Заяву та додаткові документи подають лише ті, хто претендує на вищий рівень професійної кваліфікації до 1 березня чи 1 вересня (залежно від закінчення строку дії Сертифіката).
Новий Порядок також передбачає позачергову атестацію, яку проводить комісія, що створюється наказом керівника медзакладу у разі порушень або невиконання обов’язків. За її результатами працівник може бути направлений на відновлення професійної діяльності або стажування. Відновлення професійної діяльності також потрібно у разі відсутності практики понад три роки або після судового позбавлення права працювати за професією.
Крім того, особисте освітнє портфоліо та облік БПР відтепер запроваджується не лише для лікарів, але і для інших працівників сфери охорони здоров’я
Облік розпочинається протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності наказу, а щорічна перевірка особистого освітнього портфоліо з балами БПР – у 2026 році.
При цьому, до 30 червня 2025 року нарахування річного обсягу балів БПР здійснюватиметься відповідно до критеріїв, наведених у додатку 4 до Порядку проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 22.02.2019 №446.
А з 1 липня 2025 року нарахування річного обсягу балів БПР здійснюватиметься вже відповідно до критеріїв, наведених у додатку 6 до Порядку проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого наказом №659.
Мінімальна кількість балів БПР, яка має бути підтверджена за річний період для більшості професіоналів у сфері охорони здоров’я, наприклад:
- для лікарів, фармацевтів, становить 50 балів;
- для медсестер, асистентів фармацевта та інших фахівців – 30.
Плутанина з назвами посад – поширена проблема. Kadroland допомагає швидко й точно зорієнтуватись у Класифікаторі: усе чітко, структуровано, із поясненнями.
Працівники сфери охорони здоров’я, зараховані на посади до 6 червня 2022 року, зберігають право працювати за наявною професією та проходити атестацію за відповідною спеціальністю – за умови, що назва посади відповідає професії, визначеній у професійному стандарті або Довіднику кваліфікаційних характеристик.
Працівники, посади яких не відповідають найменуванням професій у професійних стандартах або Довіднику кваліфікаційних характеристик, переводяться на посади з назвами, що узгоджуються з цими нормативними документами, із дотриманням вимог щодо освіти та післядипломної спеціалізації.
Стаж роботи лікарів, провізорів та фахівців з медичною і фармацевтичною освітою за спеціальністю, що відповідає їх посаді, зараховується згідно з додатком 5 до Порядку атестації.
Професійна кваліфікація зберігається до завершення п’ятирічного строку з дати попередньої атестації, з можливістю її підвищення або підтвердження під час чергової атестації за спеціальністю, що відповідає новій професії чи посаді.
Слід зауважити, що оновлена модель атестації є перехідною і стане основою для майбутньої моделі визнання та підтвердження професійних кваліфікацій в органах професійного самоврядування, створення яких передбачено урядовим законопроєктом №10372 про самоврядування у сфері охорони здоров’я.
Джерело: МОЗ