Військовий облік неповнолітніх працівників: коли вести та знайомити із правилами ВО

Приймаємо на роботу неповнолітнього хлопця, якому лише 16 років. Чи треба щодо нього вести військовий облік та включати до списків ВО? Якщо так, то який документ вимагати у нього? Чи треба його ознайомлювати із правилами ВО?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Ні, вам не потрібно вести щодо такого працівника військовий облік. Лише після постановки на військовий облік такий працівник набуде статусу призовника. А до цього він є допризовником. Отже, й ознайомлювати його із Правилами військового обліку під час прийняття на роботу не потрібно.


Свого часу в ч. 5 ст. 14 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» була, а у п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487) й досі передбачений обов’язок для держорганів та підприємств складати й подавати щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) ТЦК та СП списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6). Але такий обов’язок прибрали із ч. 5 ст. 14 Закону №2232. Це було зроблено Законом України від 09.01.2025 №4197-IX «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки», який набрав чинності на початку 2025 року. Отже, ще у 2024 році підприємства мали подати інформацію про працівників, яким у 2025 році мало виповнитися 17 років.

Хочете почути думку експерта саме щодо вашого випадку? Можливість поставити запитання лектору – це як мініконсультація у зручному форматі. І кількість звернень не обмежена!

Водночас наразі у ч. 3 ст. 14 Закону №2232 передбачено: щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років (наразі говоримо про 2025 рік), беруться на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом:


  1. проходження електронної ідентифікації та уточнення своїх персональних даних засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста в порядку, визначеному КМУ;
  2. особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з поданням необхідних документів, перелік яких встановлюється МОУ.


В результаті таким особам буде оформлено військово-обліковий документ.


Отже, якщо вашому працівникові 17 років виповниться у 2025 році, то саме з моменту отримання військово облікового документу він стане призовником, і після цього вам потрібно буде включити його до списку призовників (додаток 5).


Якщо ж 17 років юнаку виповниться у 2026 році, то постає питання щодо заповнення списку за додатком 6 до Порядку № 1487, який складають та подають у листопаді. Та з огляду на те, що у Законі №2232 такого обов’язку вже немає, а у Порядку № 1487 він досі залишається, кожен роботодавець має право вирішувати, чи подавати ці списки на власний розсуд. Утім якщо й робити це, то обов'язок буде якщо на той момент юнак все ще працюватиме у вас.


Далі кілька слів про ознайомлення із Правилами військового обліку. У все тому саме п. 34 Порядку № 1487 передбачено, що з метою ведення персонального військового обліку підприємства здійснюють доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу. Ці правила наведено у додатку 2 до Порядку № 1487. Ваш 16 річний працівник ще не є призовником, а отже, вам під час прийняття не потрібно ознайомлювати його із правилами ВО.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Списки персонального військового обліку призовників (додаток 5)

Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (з 16.01.2025)


Статті на тему:


Відсутність військово-облікового документу у працівника: зразок повідомлення

Неповнолітні працівники: особливості працевлаштування

ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇