Досить розповсюдженою є ситуація, за якої військовозобов'язаного не викликають до ТЦК та СП для розгляду справи під час накладення штрафу. Простіше кажучи – накладення штрафу відбувається без відома військовозобов'язаного.
Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) містить чітку вимогу – справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках:
- коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи;
- якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Виключення з цього правила – лише ситуації, коли військовозобов'язаний подає заяву про визнання ним порушення.
Без дотримання цієї умови притягнення до відповідальності є незаконним
Саме це і було підтверджено судом на користь клієнта адвоката Романа Кичка у рішенні Подільського районного суду міста Києва від 30.06.2025 у справі №758/5982/25.
Суд в рішенні вказав, що особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав:
- на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення;
- висловлення заперечень;
- надання доказів;
- захист тощо.
Законодавство покладає обов'язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов'язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.
Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач не забезпечив дотримання порядку притягнення особи до відповідальності та забезпечення реалізації особою, яка притягується до відповідальності, прав, визначених ст. 268 КУпАП, що своєю чергою позбавило позивача можливості підготуватися до розгляду справи та надати свої докази.
Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!
Отже, на час винесення оскаржуваної постанови, відповідач не мав достовірних даних про належне повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
За наслідками суд скасував постанову про накладення штрафу.
Джерело: адвокат Дар’я Тарасенко