
У Держпраці запитали:
Наш співробітник виїхав і вже 5 місяців не з’являється на роботі. При цьому він періодично виходить на зв'язок у месенджерах, але жодних заяв не надсилає і пояснювати причини відсутності відмовляється. Чи можна припинити з ним трудовий договір за п. 8-3 ст. 36 КЗпП України (відсутність понад 4 місяці)?
Як зазначили фахівці Держпраці, за цією підставою звільнити працівника не можна.
Пояснили, що для застосування пункту 8-3 статті 36 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) закон вимагає одночасного виконання двох обов’язкових умов:
- Фізична відсутність працівника на роботі понад 4 місяці поспіль.
- Повна відсутність будь-яких відомостей про причини його відсутності протягом усього цього часу.
Якщо працівник хоча б раз за ці 4 місяці вийшов на зв'язок (написав у месенджер, зателефонував, надіслав електронного листа), факт відсутності інформації зникає. Навіть якщо він не пояснив причини, сам факт контакту руйнує правову підставу для звільнення за п. 8-3 ст. 36 КЗпП
На що ще звернути увагу роботодавцю
4 місяці – це непереривний строк.
Якщо працівник був відсутній 2 місяці, потім вийшов на один день (або взяв лікарняний), і знову зник на 3 місяці – сумувати ці періоди не можна.
Відлік 4 місяців має починатися заново.
Як діяти в такій ситуації
Якщо зв'язок із працівником є, але він просто прогулює роботу без поважних причин, його можна звільнити за загальною процедурою – за прогул (п. 4 ст. 40 КЗпП).
Проте для цього потрібно затребувати від нього письмові пояснення та дотриматися всієї процедури дисциплінарного стягнення. Детальна інструкція звільнення за прогул у статті нижче.
Джерело: Держпраці
Мінікурс на тему:
Оформлення звільнення за прогул у разі відсутності зв’язку з працівником
Статті на тему:
Звільнення відсутнього працівника: яку підставу краще вибрати
Звільнення за прогул: детальна інструкція для роботодавців




















