При скороченні чисельності або штату працівників важливо розрізняти ці поняття

Держпраці застерігає, що скорочення як чисельності, так і штату працівників допускається лише в разі наявності змін в організації виробництва та праці

Інспектори Держпраці послалися на роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України. Як зазначено в листі Мінпраці від 07.04.2011 № 114/06/187-11, скорочення чисельності та скорочення штату – це два різні поняття.


Чисельність працівників – це склад за списком, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості.


Наприклад, у штатному розписі замість 7 штатних одиниць спеціалістів залишається 5, тобто зменшується певна кількість працівників однієї професії.


Штат працівників – це сукупність посад, установлених штатним розписом підприємства чи установи.


Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами. Наприклад, скорочується посада водія, інспектора з кадрів тощо.

Проте скорочення як чисельності, так і штату працівників допускається лише в разі наявності змін в організації виробництва та праці (наприклад, удосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо)

Джерело: Держпраці