Підприємства самостійно визначають розмір добових, але не всі

Комерційні підприємства визначають розмір добових на власний розсуд і закріплюють його в локальному документі. Граничні норми добових витрат у межах України для підприємств держсфери встановлюються відповідно до пп. 170.9.1 ПК

Фахівцем Держпраці надані роз’яснення, зокрема, щодо відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку зі службовим відрядженням, на які працівники мають право відповідно до умов ст. 121 КЗпП.


Так, працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються:


  1. добові за час перебування у відрядженні;
  2. вартість проїзду до місця призначення і назад;
  3. витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
Підприємства визначають розмір добових на власний розсуд і закріплюють його в Положенні про відрядження або іншому розпорядчому документі керівника (наказі, розпорядженні)

Граничні норми добових витрат у межах України для підприємств госпрозрахункової сфери відповідно до Податкового кодексу України встановлені у розмірі не більше ніж 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, визначеної станом на 1 січня звітного податкового року, в розрахунку на добу.


Так, у 2024 році він становить для відряджень по Україні – 710 грн. (7100 грн. х 10%).


Водночас розмір добових витрат для госпрозрахункових підприємств не може бути нижчим, ніж встановлено постановою Кабміну від 02.02.2011 № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів». З 01.01.2022 він становить 300 грн.


Джерело: Держпраці