Коли призупинення трудового договору є незаконним: позиція суду

Суд визнав, що призупинення трудового договору через зменшення замовлень після введення воєнного стану в Україні не означає, що роботодавець не може забезпечити роботою працівника, тому є незаконним

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.


Про це, зокрема, йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду щодо призупинення дії трудового договору. Судову практику з трудових спорів за І квартал 2024 року зібрав у дайджест Комітет НААУ з питань трудового права.


Так, у наказі про призупинення дії трудового договору працівнику роботодавець посилався на те, що правовий режим воєнного стану в Україні унеможливлює надання та виконання роботи, а також на відсутність замовлень підприємства.


Водночас, дію трудових договорів роботодавець призупинив вибірково з окремими працівниками, а не з усіма.

Судом не встановлено обставин неможливості надання роботи у зв'язку з військовою агресією, а працівнику – її виконувати. Тому суд визнав, що призупинення дії трудового договору таким чином є незаконним

Також у дайджесті відображені правові позиції Верховного Суду з питань:


  1. призупинення дії трудового договору;
  2. звільнення на підставі п. 9 ч. 1 ст. 36 КЗпП;
  3. звільнення за власним бажанням;
  4. скорочення штату працівників;
  5. застосування ст. 117 КЗпП;
  6. сплати судового збору в частині вимог про стягнення компенсації за невикористану відпустку;
  7. звільнення за невиконання умов контракту;
  8. сплати судового збору у трудовому спорі;
  9. захист честі, гідності і ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди та ін.
Загалом дайджест містить огляд 29 постанов Верховного Суду щодо трудових спорів

Джерело: Національна асоціація адвокатів України