Виплата зарплати працівникам не має залежати від інших платежів та їх черговості

Оплата праці працівників є пріоритетною. Всі інші платежі відбуваються після виплати зарплати. Своєчасність та обсяги виплати зарплати не можуть залежати від інших платежів

Фахівці Держпраці нагадали, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку (ч. 5 ст. 97 КЗпП).


Всі інші платежі здійснюються роботодавцем після виконання зобов’язань щодо оплати праці. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості (ч. 6 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»).


Відповідальність за заборгованість по заробітній платі наступна:


Фінансові санкції


Відповідно до вимог ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі несуть відповідальність у вигляді штрафу – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, з 01.04.2024 – 24 000 грн.


Згідно зі ст. 10 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати

Зауважимо, якщо під час дії воєнного стану роботодавець виконає припис у повному обсязі, то фінансові санкції, тобто штрафи за ст. 265 КЗпП, до нього не будуть застосовуватися (ст. 16 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).


Адміністративна відповідальність


Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 510 до 1700 грн (ст. 41 КУпАП).


У разі якщо дане протиправне діяння протягом року відбудеться повторно або таке правопорушення буде зачіпати права неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, розмір штрафу вже буде складати від 100 до 300 нмдг або від 1700 до 5100 грн.


Кримінальна відповідальність


Безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, карається (ст. 175 Кримінального кодексу України):


  1. штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або
  2. виправними роботами на строк до двох років, або
  3. пробаційним наглядом на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.


Джерело: Держпраці