Нещасний випадок на підприємстві: дії роботодавця, щоб оминути відповідальність

Нещасний випадок – ситуація нетипова. Як наслідок - роботодавець досить часто не готовий до такої події і, відповідно, не завжди може зорієнтуватися як діяти в такому випадку. Якими мають бути перші дії роботодавця при нещасному випадку – далі в публікації


Повідомлення про нещасний випадок


Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі – Порядок розслідування) у разі отримання інформації про нещасний випадок від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого або членів його сім’ї роботодавець зобов’язаний протягом доби повідомити, з використанням засобів зв’язку: 


  1. територіальний орган Держпраці;
  2. територіальний орган ПФУ;
  3. керівника первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці;
  4. органові ДСНС у разі, коли нещасний випадок стався внаслідок пожежі.


Роботодавець зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2 до Порядку розслідування. 


Якщо, наприклад, нещасний випадок стався у п’ятницю 19 квітня, то засобами зв’язку потрібно повідомити не пізніше суботи 20 квітня, тобто - протягом доби. А от на паперовому носії можна надати повідомлення у понеділок 22 квітня, тобто наступного робочого дня.


Якщо нещасний випадок підлягає спеціальному розслідуванню, повідомлення додатково надсилається:


  1. місцевій держадміністрації або органові місцевого самоврядування;
  2. органові галузевої профспілки вищого рівня;
  3. органові поліції (у разі настання нещасного випадку, що призвів до тяжких чи смертельних наслідків).


Розслідування нещасного випадку


Після отримання інформації про нещасний випадок, на підприємстві не пізніше наступного робочого дня наказом роботодавця утворюється комісія з розслідування. Розслідування нещасного випадку проводиться комісією протягом п’яти робочих днів з дня утворення комісії.


Наприклад, якщо нещасний випадок стався у понеділок 22 квітня, навіть о 9 годині ранку, то комісію з розслідування можна утворити наказом наступного робочого дня, тобто 23 квітня. Таким чином, буде на один робочий день більше для проведення розслідування. Адже відлік терміну розслідування починається від дати утворення комісії. А один робочий день - це досить багато часу для більш ретельного аналізу обставин і причин нещасного випадку, погодьтесь? 


Комісія утворюється у складі, який визначений у п.13 Порядку розслідування. До складу комісії не може входити безпосередній керівник потерпілого.


У разі спеціального розслідування, комісію утворює Держпраці або її територіальний орган у складі, який визначений у п.15 Порядку розслідування. 


У разі спеціального розслідування роботодавець у паперовому повідомленні повинен зазначити прізвище, ім’я та по батькові, посаду, контактні телефони представників підприємства, для включення їх до складу спеціальної комісії.


Таким чином, перші дії роботодавця при нещасному випадку на виробництві: 


  1. вчасно повідомити про нещасний випадок засобами зв’язку та на паперовому носії відповідні установи та організації;
  2. вчасно утворити своїм наказом комісію з розслідування нещасного випадку.


Правильні дії роботодавця можуть запобігти повторення нещасного випадку в майбутньому та за наявності відповідних підстав дозволять уникнути відповідальності.


 Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Повідомлення про нещасний випадок / гостре професійне захворювання (отруєння)

Наказ про створення комісії з розслідування нещасного випадку

Акт про нещасний випадок невиробничого характеру

Відомості про наслідки нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)

Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії

Журнал реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків (гострих професійних захворювань (отруєнь) на виробництві

Протокол опитування свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)

Ескіз місця, де стався (сталося/сталася) нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння) / аварія)

Протокол огляду місця, де стався (сталося/сталася) нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння) / аварія)

Протокол засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)