Оновлені правила обчислення страхового стажу для працюючих за кордоном запрацювали з 23 червня

25 квітня 2024 року ВРУ прийняла Закон №3674-IX, яким врегульовано питання обчислення страхового стажу для призначення пенсії особам, які працювали за межами України. Цей закон почав діяти з 23 червня 2024 року

25 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України від 25.04.20243674-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (законопроєкт №9453).


Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 22 червня Закон №3674 було опубліковано в «Голосі України». Отже, він почав діяти з 23 червня 2024 року.


Рішенням Верховної Ради України врегульовано питання обчислення страхового стажу для призначення пенсії особам, які працювали за межами України.

Так, до страхового стажу будуть зараховані періоди роботи/військової служби на умовах ратифікованих міжнародних договорів. Якщо договори не укладені, стаж буде зараховуватися у порядку, визначеному Кабміном

Пенсіонери, які знаходяться, зокрема, за кордоном зможуть пройти процедуру фізичної ідентифікації та підтвердити своє право на пенсію.


Виплата пенсії здійснюватиметься на поточні рахунки банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року пенсіонером фізичної ідентифікації.


Фізична ідентифікація буде проводитись в органах Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою:


  1. кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), або
  2. відеоконференцзв’язку, або
  3. шляхом посвідчення у консульській установі факту, що особа є живою.


Крім того, Законом спрощено механізм відновлення пенсій для пенсіонерів, які перемістилися з АР Крим на підконтрольну державі територію. Для таких пенсіонерів достатньо письмової заяви про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення рф.


Водночас, низка положень нового закону в соціальній сфері стосуються пенсій громадян, які працювали з 2014 року на державу-агресора.


На рівні закону визначено, що до вислуги років не зараховуватимуться періоди військової служби та добровільного зайняття посад з 19 лютого 2014 року у Силових структурах, незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, в незаконних судових або правоохоронних органах, незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях на тимчасово окупованій території або у збройних формуваннях держави-агресора.


Джерело: ВРУ