Трудова книжка: видати, не можна не видати
Держпраці нагадує, що роботодавці зобов’язані видавати працівникам їхні трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, у разі їх звільнення. А чи можна видати трудову книжку без звільнення? Відповідь Держпраці – знайдете тут.
Ото набронювали
«На горі» вирішують глобальну суперечність. З одного боку, право на бронювання працівників мають підприємства, які дають держбюджету дві третини доходів, а з іншого – цифри свідчать про масштаби зловживань при бронюванні. Детальніше з цими даними можна ознайомитися тут.
Сучасне сумісництво: особливості
Під час дії воєнного стану сумісників побільшало. Це зрозуміло, бо для працівників це додаткове джерело заробітку, а для роботодавців – можливість впоратися з кадровим дефіцитом. Що ж слід знати про працевлаштування сумісника? Розглянемо основні моменти.
Відстрочка зі смартфону
У додатку Резерв+ розпочався бета-тест онлайн-відстрочок. Участь у тестуванні можуть взяти не тільки студенти. Хто ще може долучитися до тестування? Дізнавайтеся тут. Заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко повідомила у Facebook, що до офіційного запуску послуги у Резерв+ залишилося лише кілька днів.
Анулювання броні & Номенклатура справ, графік відпусток та ШР-2025
Сьогодні 06.11.2024 о 10:00 запрошуємо Вас узяти участь у нашому безоплатному вебінарі. Розберемося в таких запитаннях:
- Як перевіряють підприємства на «критичність»?
- Коли ТЦК і СБУ можуть перевіряти неоформлені трудові відносини та сумісників «на справжність»?
- Чи всім підприємствам потрібно розробити та затвердити графік відпусток і штатний розпис на 2025 рік?
- Як розробити номенклатуру справ – 2025 до 15.11.2024?
Звільнення через «невідповідність»
Якщо працівник не відповідає займаній посаді (виконуваній роботі) внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, роботодавець має право його звільнити. Розглянемо у статті, як це зробити з дотриманням певних правил та з урахуванням декількох нюансів. Наведемо також і судову практику з цього питання.
Лікарняні-2024: визначаємо розрахунковий період
Держпраці наголошує, що для працівників, які працюють рік та більше, розрахунковим стає період дванадцяти місяців, що передують місяцю, коли розпочалася хвороба. Важливо зазначити, що до цього періоду не входять календарні дні, коли працівник не працював з поважних причин. Про інші ситуації визначення розрахункового періоду розповідаємо тут.
ТОП-5 зразків документів, які будуть корисні кадровику
До Вашої уваги підбірка з ТОП-5 зразків кадрових документів, які цікавили Ваших колег, а саме: наказ про оповіщення працівників щодо виклику до ТЦК та СП директором; наказ про суміщення посад; наказ про прийняття за основним місцем роботи на умовах неповного робочого тижня; наказ про встановлення неповного робочого дня (2 години); заява про суміщення посад.
Корисне для кадровика
- Звіряння до кінця року за дзвінком ТЦК
- Ліквідація МСЕК: законопроєкт зареєстровано
- Хвороба ≠ відпустка
Тут на вас завжди чекають!
Наш Telеgram-канал – це кадрова спільнота, в якій ду-у-уже люблять підписників, дарують подаруночки, тримають руку на пульсі змін і завжди інформують щодо всіх робочих питань.
👉 Якщо ви не з нами, запрошуємо у кadroland live!
Новини підготувала
Ваша є що згадать нема що внукам розказать Редакція