Чи може батько оформити лікарняний для догляду за хворою дитиною?
Так, може. Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати. Це передбачено Законом України 23.09.99 №1105-XIV«Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Підставою для виплати лікарняних є листок непрацездатності, оформлений належним чином. Для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видає лікар, який лікує дитину, одному з працевлаштованих батьків. Про це йдеться в п. 3.1 Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 №455.
Якщо з дитиною може залишитися вдома батько, то він має право це зробити
Такий лікарняний оплачується коштом держави з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше ніж за 14 календарних днів. А у разі перебування дитини на стаціонарному лікуванні, така допомога виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час її перебування у стаціонарі разом з хворою дитиною.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі:
- 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
- 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
- 70 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
- 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.
Джерело: РБК