На підприємство прийшов лист від ТЦК з проханням надати списки всіх військовозобов’язаних від 18 до 60, які працюють на підприємстві (згідно додатка 5). Чи можуть застосувати якісь штрафи якщо підприємством не буде подано ці списки? І чи можуть позбавити броні працівників раніше 28.02.2025 (у нас є заброньовані)?
Відповідно до п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487) підприємства здійснюють подання до відповідних Р(М) ТЦК та СП на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть.
Тобто, якщо підприємство отримало належним чином оформлений лист, то воно зобов’язане надати ТЦК додаток 5 до Порядку № 1487, оскільки в цьому додатку містяться відомості про працівників щодо яких ведеться військовий облік.
Неподання таких документів може розглядатися як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відповідно до ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП) за таке порушення на посаду особу, винну у ненаданні додатка 5 можуть накласти штраф у розмірі від 34 000 до 59 500 грн. Такою винною особою у вас буде керівник, адже саме він повинен прийняти відповідне рішення.
Щодо позбавлення бронювання, то такі порушення не є підставою для позбавлення працівників броні. Виключений перелік підстав для анулювання бронювання наведено в п. 31 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки документів:
Списки персонального військового обліку призовників (додаток 5)
Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок
Статті на тему:
Списки персонального військового обліку-2024: особливості складання та реєстрації