Увага! ВЛК до 5 червня: новий закон. Хто з 25 років має пройти?

12 лютого Верховна Рада України ухвалила важливі зміни до законодавства щодо проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) обмежено придатними військовозобов’язаними. Ці зміни стали відповіддю на масштабний суспільний резонанс, викликаний попереднім законодавчим регулюванням, що вимагало обов’язкового проходження ВЛК до 4 лютого 2024 року. А вже 13.02.2025 цей закон підписав Президент України


Продовження строку проходження ВЛК


Згідно з новими нормами (Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»), термін для проходження ВЛК продовжено до 5 червня 2025 року. Це рішення зумовлене надзвичайним навантаженням на медичні комісії та величезними чергами, що унеможливлювали своєчасне виконання вимог закону.


Кому із військовозобов’язаних не треба самостійно проходити ВЛК


Після набрання чинності законом військово-лікарську комісію не потрібно проходити:


  1. обмежено придатним військовозобов’язаним, які не досягли 25 років;
  2. обмежено придатним особам, що мають статус осіб з інвалідністю.


Отже, до 5 червня 2025 року проходження ВЛК обов’язкове (в силу закону) лише для тих військовозобов’язаних, яких раніше (до травня 2024 р.) було визнано обмежено придатними особами у віці від 25 до 60 років, за винятком тих, хто має статус особи з інвалідністю.


Звісно ж не забуваємо що у разі одержання повісток від територіальних центрів комплектування (ТЦК) і направлення вас на ВЛК, його теж обов’язково проходити.

Увага! Закон стосується виключно проходження ВЛК обмежено придатними особами. Звичайних військовозобов'язаних (осіб у віці від 25 до 60 років), яким свого часу не було встановлено статус обмежено придатної особи, він не стосується. Такі особи проходять ВЛК у звичному порядку під час воєнного стану – один раз на рік. Також, якщо вас свого часу було визнано обмежено придатною особою, але ви вже пройшли ВЛК у період з травня 2024 р., то вас цей закон також не стосується

Новий порядок отримання направлення на ВЛК


Однією з ключових змін є чітке закріплення відповідальності за ініціацію проходження ВЛК. Якщо раніше існували розбіжності щодо того, хто має видавати направлення – ТЦК чи сам військовозобов’язаний, – то із набранням чинності цим законом ситуацію буде врегульовано:


  1. військовозобов’язаний самостійно звертається до ТЦК для отримання направлення;
  2. альтернативний варіант – отримання направлення на ВЛК через електронний кабінет (Резерв+).


Отже, відповідальність за своєчасне проходження ВЛК буде повністю покладена на військовозобов’язаного.


Наслідки невиконання обов’язку


Непроходження ВЛК у встановлений строк може стати підставою для штрафу в розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.


Що робити військовозобов’язаним


Як тільки закон набере чинності, обмежено придатним військовозобов’язаним віком від 25 до 60 років (окрім осіб з інвалідністю) необхідно:


  1. звернутися до ТЦК для отримання направлення на ВЛК або згенерувати направлення самостійно через систему Резерв+;
  2. з’явитися у медичний заклад для проходження ВЛК.


Висновки


Новий закон спрощує процедуру проходження ВЛК та знімає частину навантаження з військово-лікарських комісій. Продовження строку до 5 червня 2025 року дає військовозобов’язаним більше часу для виконання вимог законодавства, а електронне направлення зменшує бюрократичні труднощі.


Проте варто пам’ятати, що обов’язок проходження ВЛК залишається, а невиконання цього обов’язку може призвести до значних штрафних санкцій.


Джерело: kadroland


Статті на тему:


Нові строки ВЛК, звільнення від ВЛК деяких категорій та ініціатива проходження: новий Закон

Електронні направлення на ВЛК у Резерв+: постанова КМУ прийнята!

Відстрочка та ВЛК для обмежено придатних: зміни з 16 січня!

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇