Скорочення персоналу: коли роботодавець ризикує програти в суді

Роботодавець не має права обирати «зручних» працівників для скорочення – важливо об'єктивно оцінити всіх. Верховний Суд скасував звільнення через формальний підхід до відбору

Адвокат Ганна Лисенко поділилася цікавим рішенням у справі про скорочення лікаря – стоматолога – терапевта, де у постанові від 04.09.2024 у справі №727/10994/22 Верховний суд вказав на помилки лікарні при звільненні. Зокрема, лікарня при скороченні працівника з посади лікаря – стоматолога – терапевта не довела в суді, що:


  1. реально відбулись зміни в організації виробництва і праці;
  2. зробила порівняльний аналіз кваліфікації всіх працівників за однаковою посадою (замість 30, порівняли лише 10 включаючи позивача);
  3. пропозиція роботодавця перевестися позивачу на декретну посаду є пропозицією вакантної посади в порядку ст. 49-2 Кодексу законів про працю.

Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства

Обставини справи:


Працівника було звільнено у звʼязку зі скороченням чисельності, яке було оскаржено до суду. Суд першої та апеляційної інстанції відмовив працівнику у задоволенні позову.

Проте, Верховний суд встановив порушення судів і направив справу на новий розгляд.


Верховний Суд вказав:


В лікарні працює не менше 30 лікаря – стоматолога – терапевта. Проте порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації здійснено лише щодо 10 працівників, які мали найнижчу продуктивність праці, серед яких був позивач.


Це свідчить про те, що роботодавцем не здійснено порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації всіх лікаря – стоматолога – терапевта, які на той момент працювали на підприємстві, що спростовує доводи касаційної скарги у відповідній частині щодо недоведеності позивачем переважного права на залишення на роботі.


Пропозиція роботодавця перевестися позивачу на декретну посаду, не є пропозицією вакантної посади, оскільки право на відпустки забезпечується, зокрема, гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості зі збереженням на її період:


  1. місця роботи (посади);
  2. заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених законом.


А отже, якщо працівник відсутній у зв`язку із декретною відпусткою, посада, яку він займає, не є вакантною.



Джерело: трудові нотатки адвоката Ганни Лисенко

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇