- Чим регулюється надання допомоги
- У кого буде право на одержання базової соцдопомоги
- Куди звертатися для надання допомоги
- Що відбудеться з іншими одержуваними від держави допомогами
- У якому розмірі призначатимуть базову допомогу
- Висновки
Чим регулюється надання допомоги
З першого липня в Україні стартував експериментальний проєкт підтримки сімей із низькими доходами. Призначатимуть її відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2025 №371 (далі – Порядок № 371).
Ця допомога має замінити низку інших виплат. Тобто сім’ї з низьким рівнем доходів зможуть замість кількох видів допомоги оформити та одержувати єдину базову соцдопомогу. Також метою впровадження базової допомоги є автоматизація всіх процесів.
У кого буде право на одержання базової соцдопомоги
Право на звернення по базову допомогу є у громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України, осіб, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.
Водночас коло одержувачів єдиної базової допомоги з 1 липня обмежене, але вже з 1 жовтня 2025 нею зможуть скористатися більше осіб.
Так з 1 липня подавати заяви для надання єдиної базової допомоги можуть особи, які отримують:
- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям;
- державну допомогу на дітей одиноким матерям;
- допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях;
- тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Усі інші особи / сім’ї зможуть подавати заяви на базову допомогу з 1 жовтня 2025 року. Звісно, щоб одержати допомогу такі особи повинні на дату звернення відповідати вимогам та критеріям, визначеним Порядком № 371 надання базової соціальної допомоги.
Зокрема, з 1 жовтня на базову допомогу зможуть претендувати пенсіонери, які одержують пенсію меншу за 4500 грн.
Куди звертатися для надання допомоги
За задумом Уряду допомога має призначатися в автоматичному режимі. І в ідеалі звернення мають подаватися через застосунок Дія. Утім поки що відповідного функціоналу у ньому немає. Тож звертатися можна особисто до територіального органу ПФУ.
Бажаєте бути в курсі всіх змін з кадрового та військового обліку, тоді завітайте на наші Безкоштовні вебінари! Провідні експерти kadroland в прямому ефірі розкриють всі хвилюючі та актуальні запитання!
За допомогою від сім’ї має звернутися одна уповноважена особа. Зауважимо: уповноваженим представником сім’ї має бути особа, яка:
- досягла 18-річного віку;
- має реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідку на постійне або тимчасове проживання, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру;
- є громадянином України або іноземцем, який на законних підставах перебуває на території України.
Для того, щоб призначили допомогу потрібно буде подати дві заяви.
Перша заява про намір отримати базову допомогу та власне заяву на призначення допомоги. За першою заявою буде запущено процес підтвердження інформації із низки реєстрів та ви зможете дізнатися розмір допомоги. А за другою власне й відбудеться призначення допомоги.
Що відбудеться з іншими одержуваними від держави допомогами
Одночасно із призначенням базової допомоги припинять низку виплат. А саме виплату:
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
- допомоги на дітей одиноким матерям;
- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
- тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
- державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Але в результаті призначення базової допомоги доход сім’ї має збільшитися.
Саме час поговорити про розмір допомоги.
У якому розмірі призначатимуть базову допомогу
Щомісячна сума базової допомоги дорівнюватиме різниці між сукупним розміром базової величини на сім’ю та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.
При цьому на одного члена сім’ї встановлено базову величину соцдопомоги – 4500 грн. Утім йдеться про стандартну суму, і коли допомогу надають на кількох членів родини, розмір коригуватиметься, залежно від того про кого йдеться.
Зокрема, для уповноваженого члена сім’ї, кожної дитини віком до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи буде встановлено базову допомогу розмірі 4500 грн.
А от для кожного наступного члена сім’ї (до прикладу для дружини чи чоловіка) сума базової допомоги буде встановлена на рівні 70% базової величини, тобто 3150 грн на кожного.
Складно чи не так? Подивімось як все виглядає на цифрах.
Приклад. По базову допомогу звертається малозабезпечена сім'я з чотирьох осіб (чоловік, дружина та двоє дітей) із середньомісячним доходом у розмірі 8860 грн.
Базовий розмір допомоги на сім’ю становитиме 16650 грн, з яких по 4500 грн уповноваженій особі та на кожного із дітей і 3150 грн на іншого члена родини.
Тоді сума базової допомоги становитиме 7790 грн.
Висновки
- Звісно Порядок № 371 містить чимало нюансів. І кожне призначення базової допомоги буде індивідуальним. Головне що ви маєте знати про можливість одержати таку допомогу від держави, якщо ваші доходи не дотягують до базового мінімуму.
- Якщо ви на сьогодні вже одержуєте згадані нами види допомоги, то вже зараз можете звернутися до Пенсійного фонду й оформити базову допомогу. Усім іншим сім’ям, доходи яких менші за базовий розмір допомоги слід почекати до 1 жовтня.
- Сподіваємося також, що найближчим часом запрацює належний функціонал в застосунку Дія і це спростить звернення по допомогу.
Джерело: kadroland