Хто засвідчує витяг щодо встановлення інвалідності: роз’яснення ДПС

Щоб роботодавець міг застосувати понижену ставку ЄСВ для працівника з інвалідністю, потрібно надати витяг із рішення експертної команди щодо оцінювання повсякденного функціонування. Але хто має засвідчити цей документ і як перевірити його справжність? У роз’ясненні ДПС – який витяг вважається «належним чином засвідченим» та що робити, якщо працівник його не надає


Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 20.04.2015 №449 (далі – Інструкція) визначено, що підтвердженням встановлення інвалідності працівнику є:


  1. належним чином засвідчений витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності (далі – Витяг), отриманий відповідно до постанови КМУ від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Постанова №1338);
  2. копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності, яка видана до 01 січня 2025 року (далі – довідка МСЕК).

Законодавство не чекає. Ми оновлюємо довідники першими – дивіться, завантажуйте, дійте упевнено!

Хто має засвідчувати Витяг? Що саме означає термін «належним чином засвідчений Витяг»?


Відповідно до абз. 11 п. 3 Постанови №1338 особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 01 січня 2025 року, але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01 липня 2025 року.


Згідно з пунктом 53 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою №1338 після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на електронну пошту особи, яка проходила оцінювання, надсилається:


  1. Витяг, що формується в електронній системі;
  2. рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності).


У разі відсутності електронної пошти документи надсилаються протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування).


Витяг та рекомендації також відображаються в електронній системі для лікаря, який направив, та за запитом особи можуть бути роздруковані та надані їй у паперовій формі.

Отже, працівник має право надати роботодавцю Витяг, який надходить на його електронну пошту у форматі PDF і засвідчується електронною печаткою МОЗ

Електронна печатка МОЗ системою накладається автоматично, що підтверджує справжність документа та захищає його від підробок.


Якщо роботодавцю потрібно перевірити справжність документа, він може здійснити перевірку Витягу через державні сервіси перевірки:


  1. https://ca.diia.gov.ua/verify;
  2. https://czo.gov.ua/verify.


Також можна надати Витяг у паперовому вигляді, роздрукувавши його.


Якщо роботодавець вимагатиме перевірку автентичності Витягу, можна надати протокол перевірки. Протокол перевірки є додатковим підтвердженням, що цей документ дійсно підписано МОЗ.

Отже, Витяг, засвідчений електронною печаткою МОЗ, є таким, що вважається засвідченим належним чином

Згідно з абз. 7 та 8 пп. 5 п. 2 розділу III Інструкції визначено можливість застосування розміру єдиного внеску 8,41 відсотка виключно у разі надання роботодавцю працівником одного з вичерпного переліку документів, які підтверджують статус особи з інвалідністю.


У ДПС зауважили, що надання такого документа є правом, а не обов'язком працівника, у зв'язку з цим роботодавець не уповноважений вимагати від працівника надання таких документів, а отже, і застосовувати розмір єдиного внеску 8,41 відсотка в разі ненадання працівником таких документів.


Джерело: лист ДПС від 04.07.2025 №722/2/99-00-24-03-01-02


Статті на тему:


Cкасування інвалідності, зменшення групи: що робити роботодавцю

Новий документ, що підтверджує інвалідність у 2025: як зберегти пільгову ставку ЄСВ

Працівники з інвалідністю: які документи потрібні роботодавцю

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇