Роботодавець за мирних часів зможе приймати рішення про перенесення вихідних та робочих днів

Вилучено норми, за якими Кабмін рекомендував роботодавцям переносити вихідні та робочі дні. Тепер рішення щодо перенесення приймає роботодавець, у разі відсутності відповідного положення у трудовому та/або колективному договорі. Але у період воєнного стану ці норми не застосовуються

Фахівці Держпраці нагадали, про зміни до трудового законодавства, які набули чинності наприкінці минулого року. Мова йде про Закон України від 22.11 2023 № 3494-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань», який набув чинності 24 грудня 2023 року.


Зокрема, змін зазнала ст. 67 КЗпП. Тож нині перенесення вихідних і робочих днів визначається трудовим або колективним договором. Якщо в них немає відповідного положення, перенесення вихідних і робочих днів здійснюється:


  1. за наказом чи розпорядженням роботодавця, погодженим із виборним органом первинної профспілкової організації або профспілковим представником, а в разі відсутності такої організації – з вільно обраними та уповноваженими представниками працівників.
Зверніть увагу: вилучено норми, за якими Кабмін рекомендував роботодавцям переносити вихідні та робочі дні на підставі видання наказу про перенесення

Розпорядження КМУ мало рекомендаційний характер – рішення про перенесення робочих днів роботодавець приймав самостійно, про що мав видати наказ або інший розпорядчий документ не пізніше ніж за 2 місяці до перенесення (ч. 5 ст. 67 КЗпП). А що ж тепер? Тепер перенесення, регламентованого Кабміном, не буде. Відповідне рішення приймає роботодавець.

При цьому попереджати працівників за 2 місяці вже не треба – головне це зробити до перенесення

Нагадаємо, що у період дії воєнного стану не застосовуються, зокрема, норми частин третьої - п’ятої статті 67 КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Тож поки що про перенесення взагалі говорити рано.


Джерело: Держпраці