Штраф буде, якщо неоформлених працівників виявить ДПС: роз’яснення юриста

Раніше ми повідомляли, що з 01.04.2024 почнуть діяти нові розміри штрафів за використання незадекларованої праці та посилалися на інформацію з офіційного сайту Східного міжрегіонального управління Держпраці. Також ми зазначали, коли можна уникнути штрафних санкцій. Але за словами юриста не все так однозначно. Деталі в публікації


Як було зазначено, в разі, якщо під час дії воєнного стану роботодавець виконає припис Держпраці у повному обсязі, то фінансові санкції, тобто штрафи за ст. 265 КЗпП, до нього не будуть застосовуватися (ст. 16 Закону № 2136). 


І дійсно, якщо Держпраці виявляє порушення, то складає припис, тобто, обов’язкову для виконання письмову вимогу інспектора праці про усунення роботодавцем виявлених під час перевірки порушень (п. 8, 11 ст. 7 Закону № 877). 


Суб’єкт господарювання може усунути порушення і тоді штрафу відповідно до ст. 265 КЗпП не буде. Але все не так просто.

 

Звертаємо увагу, що в ст. 16 Закону № 2136 йдеться про порушення, виявлені під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), тобто, під час перевірки органів держнагляду (контролю), зокрема, під час перевірки Держпраці.

 

Але є інший орган, який має право здійснювати перевірку оформлених трудових відносин – це податковий орган, який не відноситься до органів держнагляду (контролю), адже податкові перевірки регулюються зовсім іншими законодавчими нормами.

   

Так, відповідно до пп. 75.1.3 ПКУ дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) здійснюються під час фактичної перевірки. 

Оскільки така перевірка не вважається позаплановим заходом держнагляду (контролю), то і норма ст. 16 Закону № 2136 у випадку податкової перевірки не «працює»

 Що ж буде, якщо неоформлених працівників виявить податковий орган під час проведення перевірки? 

 

З власного досвіду можу сказати, що податковим органом буде складено акт перевірки, який буде переданий до Держпраці. Держпраці, в свою чергу, розгляне справу про накладення штрафу за ст. 265 КЗпП. Тому не дивуйтеся, якщо отримаєте лист певного управління Державної служби з питань праці щодо розгляду справи про накладення штрафу. Підставою для розгляду справи про накладення штрафу буде саме Акт фактичної перевірки податкового органу. 


Радимо переглянути інтерв’ю з Оленою Коноваловою, фахівцем Держпраці. Вона розповіла:


  1. На які порушення трудового законодавства Держпраці «не закриває очі» і як «не тягнути» їх у 2024 рік.
  2. На які порушення під час воєнного стану не діє штрафний мораторій і Держпраці накладає реальні штрафи.


З розмірами штрафів за порушення трудового законодавства у 2024 році (для юридичних осіб та ФОПів) можна ознайомитись у нашому довіднику.


Нормативно-правове забезпечення 


КЗпП – Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII.  

ПКУ – Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Закон № 2136 – Закон України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Закон № 877 – Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».


Тетяна ДОНЕЦЬ, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи


Статті по темі: 


Держпраці почала повідомляти про планові перевірки: як реагувати підприємству

Топ-7 питань, які перевіряє Держпраці

Перевірки Держпраці-2024: підстави та розміри штрафів