На основній роботі призупинено трудовий договір: чи можна прийняти за сумісництвом на повний день

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Жінка, ВПО, працевлаштована в Харкові, але там з нею призупинено трудовий договір. Хоче, щоб її прийняли на роботу за сумісництвом на повну ставку на час воєнного стану. Чи можемо прийняти її на таких умовах?

Так. Ви можете оформити працівницю на повний день.


Приймайте за сумісництвом, оскільки у працівниці є основне місце роботи.

Увага! Законодавством не визначено обмеження щодо тривалості роботи за сумісництвом. Головна умова тут – виконання роботи у вільний від основної роботи час

Оскільки за основним місцем роботи із працівницею призупинено дію трудового договору, то можна сміливо встановити повний робочий час.


Нагадаємо, працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної й творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України).


До того ж наразі не діють нормативні документи, які визначали обмеження щодо роботи за сумісництвом. Так ще з 25.11.2022 скасована дія постанови КМУ від 03.04.1993 № 245, а у слід за нею й норми Положення, затвердженого наказом Мінпраці України, Мінюсту України, Мінфіну України від 28.06.1993 № 43, у яких йшлося про обмеження щодо тривалості роботи за сумісництвом.


Отже, немає заборони:


  1. на роботу за сумісництвом працівник держпідприємства більш ніж на половину тривалості робочого часу;
  2. роботи за сумісництвом для керівників.


Для приватних підприємств таких обмежень не було і раніше.


Утім хочемо нагадати вам головну умову, яка повинна дотримуватись – робота за сумісництвом повинна виконуватись у вільний від основної роботи час. Тож якщо такий працівник-сумісник бажає працювати на умовах повної або неповної зайнятості, він має зазначити про це у заяві про прийняття на роботу із зазначенням в які дні, з якої по яку годину він буде працювати та часу перерви.


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Заява про прийняття на роботу на умовах сумісництва

Наказ про прийняття на роботу на умовах сумісництва (П-1)

Наказ про прийняття на роботу на умовах сумісництва

Заява про встановлення неповного робочого часу суміснику

Наказ про встановлення суміснику неповного робочого часу за заявою працівника


Статті на тему:


Сумісництво у сучасних умовах: (не)обмеження, працевлаштування та особливості роботи