Так, відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) до святкових та неробочих днів належить, в тому числі 25 грудня – Різдво Христове та 1 січня – Новий рік. За мирного часу робота в ці дні не провадиться, а якщо провадиться, то оплачується у подвійному розмірі (с. 72 КЗпП).
Однак, у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 КЗпП (ст. 6 Закону України 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»), тож 25 грудня та 1 січня не вважаються святковими днями.
Разом із тим, роботодавці мають право надати працівникам додатковий вихідний за власний рахунок або скоротити робочий день у передсвятковий час. Зауважимо, що це поради більше для комерційної сфери
Практика перенесення святкових днів, якщо вони припадають на вихідні, цьогоріч року також не діє, оскільки 25 грудня та 1 січня випадають на середину робочого тижня, жодних змін у графіку роботи не передбачається.
Джерело: Держпраці
Від редакції: Останній висновок фахівців Держпраці не відповідає положенням статті 67 КЗпП. Нагадаємо у ній зазначено:
Перенесення вихідних та робочих днів, крім випадків, встановлених цим Кодексом, визначається трудовим та/або колективним договором. У разі відсутності відповідного положення у трудовому та/або колективному договорі перенесення вихідних та робочих днів здійснюється за наказом (розпорядженням) роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників
Отже, перенесення робочих днів, скажімо на суботи все ж таки можливе за умови погодження цього питання роботодавцем із профспілкою / представником трудового колективу.
Статті та консультація на тему:
Як би так зробити, щоб трохи відпочити… 25 грудня та 1 січня
«Канікули» 25 грудня та / або 1 січня: оформлюємо легко
Перенесення робочого дня 31.12: чи відпрацьовувати суботу, якщо 31.12 працівник у відпустці