Надбавка за вислугу років медпрацівникам: хто має право, порядок призначення, розмір виплат

Один зі шляхів стимулювання розвитку працівників – встановлення доплат та надбавок, як-от: доплати за роботу у нічний час, за науковий ступінь; надбавки за знання іноземних мов та використання їх в роботі; за почесне звання; безперервний стаж роботи тощо. Сьогодні розглянемо, як встановлювати та виплачувати надбавку за вислугу років медичним працівникам


Законодавчі підстави встановлення надбавки за вислугу років


Надбавку за вислугу років медичним працівникам державних та комунальних підприємств встановлюють та виплачують відповідно до Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009 № 1418 (далі – Порядок № 1418).


Інші підприємства встановлюють форми та системи оплати праці, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (ст. 15 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»).


Для державних та комунальних закладів охорони здоров’я (ЗОЗ), які отримують дотації, субвенції тощо з держбюджету, надбавка за вислугу років медпрацівникам є обов’язковою.


Комунальні некомерційні підприємства (КНП) більш незалежні в умовах оплати праці та мають право або запровадити систему оплати праці, орієнтовану на бюджетні нормативні документи, або встановити свою власну, яка може й не передбачати виплату надбавки за вислугу років. Це підтверджує і судова практика (див. рішення Сквирського районного суду Київської області у справі № 376/1830/23 від 25.04.2024). Однак більшість медичних КНП все-таки передбачають в колективних договорах умови встановлення та виплати надбавки за вислугу років.


Хто має право на надбавку за вислугу років


Порядок № 1418 передбачає виплату надбавки за вислугу років медичним, фармацевтичним працівникам, які працюють на посадах (п. 3):


  1. керівників закладів охорони здоров’я та їх заступників з числа лікарів;
  2. заступників головного лікаря з медсестринства;
  3. керівників структурних підрозділів з числа лікарів;
  4. головних медичних сестер та братів;
  5. лікарів усіх спеціальностей;
  6. професіоналів у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я;
  7. професіоналів з вищою немедичною освітою у сфері охорони здоров’я;
  8. керівників фармацевтичних (аптечних) закладів та їх заступників;
  9. керівників структурних підрозділів з числа фармацевтів і асистентів фармацевтів;
  10. фармацевтів усіх спеціальностей;
  11. фахівців з числа працівників сфери охорони здоров’я з освітнім (освітньо-професійним) ступенем фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, зокрема, з немедичною освітою, магістра з медсестринства.


У вересні 2024 року Уряд вніс зміни до Порядку №1418, якими поширив його дію на фахівців з реабілітації, які працюють на перелічених посадах в державних та комунальних ЗОЗ (пп. 1 п. 2 Змін, затверджених постановою КМУ від 26.09.2024 № 1108).

Хто є фахівцем з реабілітації?

Відповідь знайдемо у ч. 1 ст. 10 Закону України від 03.12.2020 № 1053-IX «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». За нею до фахівців з реабілітації належать:


  1. лікарі фізичної та реабілітаційної медицини;
  2. фізичні терапевти;
  3. ерготерапевти;
  4. терапевти мови й мовлення;
  5. психологи, психотерапевти;
  6. сестри медичні з реабілітації;
  7. асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів.


Отже, ці спеціалісти наразі також мають право на надбавку за вислугу років.


Розмір надбавки за вислугу років


Розмір надбавки встановлюють залежно від стажу роботи на посадах про які ми задували вище (п. 2 Порядку № 1418):


  1. понад 3 роки – 10% посадового окладу;
  2. понад 10 років – 20%;
  3. понад 20 років – 30%.


Як рахувати стаж для встановлення надбавки


Стаж для надбавки визначають на підставі трудової книжки (за наявності) або відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (п. 5 Порядку № 1418).


До стажу для надбавки включають такі періоди:


  1. час роботи у державних та комунальних закладах охорони здоров’я України, колишнього СРСР і союзних республік колишнього СРСР на посадах, визначених у п. 3 Порядку № 1418;
  2. час роботи у будь-яких державних та комунальних ЗОЗ за умови, що оплата праці таких працівників здійснюється відповідно до умов оплати праці медичних працівників державних та комунальних ЗОЗ;
  3. час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, коли дитина потребує домашнього догляду, до досягнення нею шестирічного віку, або коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна) – не більш як до досягнення нею 16-річного віку;
  4. час підвищення кваліфікації з відривом від роботи;
  5. час навчання у клінічній ординатурі;
  6. час строкової військової служби, якщо працівник до призову працював в державних та комунальних ЗОЗ і протягом трьох місяців після звільнення з військової служби був прийнятий на роботу в державному або комунальному ЗОЗ;
  7. час військової служби, служби в органах і підрозділах цивільного захисту, служби у Держспецзв’язку, служби у підрозділах Держспецтрансслужби, служби осіб рядового і начальницького складу на зазначених у п. 3 Порядку № 1418 посадах у Збройних Силах, інших військових формуваннях та правоохоронних органах України й колишнього СРСР;
  8. час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігали місце роботи (посаду) та зарплату повністю або частково (в тому числі час оплачуваного вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу) (п. 4 Порядку № 1418).

Увага! Періоди роботи в приватних ЗОЗ не враховують до стажу для виплати надбавки за вислугу років

Як нараховувати та коли виплачувати надбавку за вислугу років


Надбавку за вислугу років обчислюють з огляду на посадовий оклад (з підвищеннями) працівника без урахування інших надбавок і доплат та виплачують щомісяця за фактично відпрацьований час за основним місцем роботи та за сумісництвом (п. 6, п. 7 Порядку № 1418).


Встановлюють або змінюють розмір надбавки за вислугу років з початку місяця, що настає за місяцем роботи, в якому виникло таке право (п. 9 Порядку № 1418). Тобто, якщо три роки стажу працівник набуває 10 грудня цього року, надбавку за вислугу років він почне отримувати з 1 січня 2025 року.


Це стосується й фахівців з реабілітації, яких додали до Порядку №1418 лише у вересні 2024 року. Постанова № 1108, якою затверджені ці зміни, набула чинності 02.10.2024. Отже, реабілітологам, які мають відповідний стаж роботи, надбавку повинні виплачувати з листопада 2024 року. Цю думку підтверджує й Мінекономіки в листі від 21.10.2024 № 4702-05/75258-09.


Про встановлення надбавки видайте відповідний наказ із посиланням на Порядок №1418, або якщо це виплата за нормами колдоговору / положення про оплату праці, то на норми цих локальних актів.


Поширені запитання щодо стажу для надбавки за вислугу років


Як рахувати стаж, якщо працівниця працювала сестрою медичною, а після закінчення університету працює лікарем?

Для виплати надбавки враховуйте час роботи за обома посадами сумарно.

Чи враховують до стажу для надбавки за вислугу років період навчання в інтернатурі?

Потрібно враховувати лише проходження інтернатури за державним замовленням. Адже інтернів-бюджетників ЗОЗ приймають на посади лікарів-інтернів, виплачують їм заробітну плату та вносять запис про роботу до їхніх трудових книжок.


Час проходження інтернатури за контрактом до стажу для виплати надбавки за вислугу років не зараховують.

Як рахувати стаж для надбавки, якщо були перерви в роботі?

До стажу зараховують сумарно всі періоди роботи на посадах та в закладах, що дають право на отримання надбавки (див. Роз’яснення МОЗ України і Профспілки працівників охорони здоров’я України щодо постанови уряду про виплату надбавок лікарям).


Висновки


  1. Перевірте умови колективного договору при встановленні надбавки за вислугу років.
  2. Встановлюйте надбавки за вислугу років фахівцям з реабілітації з листопада 2024 року.
  3. Уважно розраховуйте стаж роботи, щоб встановити надбавку для внесення своєчасних змін до оплати праці працівників.


Галина БЄЛІКОВА, експерт із кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Наказ про встановлення надбавки за вислугу років

Наказ про встановлення надбавки за вислугу років (соціальні працівники)


Статті на тему:


Облік робочого часу медпрацівників: нюанси ведення табеля

Атестація медсестер: реалії воєнного стану та підготовка до змін

Атестація лікарів у мирний та воєнний часи