Облік робочого часу медпрацівників: нюанси ведення табеля

Ви звісно знаєте, що медики мають скорочений робочий день. Яка в них норма робочого часу, щоб відобразити її в табелі, адже не у всіх медиків вона однакова? До того ж майже в усіх лікарнях працюють за змінним графіком роботи. Розглянемо на прикладах, як медзакладу вести табель обліку робочого часу


Форма табеля обліку робочого часу


Робочий час працівників закладів охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), як і працівників інших підприємств, переважно обліковують за типовою формою П-5, яка затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489 (далі – Табель). Типова форма є рекомендаційною, тому на її підставі можна розробити власну форму, що підходить для використання саме у Вашому ЗОЗ. Проте для ефективної організації обліку робочого часу однієї форми Табеля замало, доцільно розробити Положення про табельний облік на підприємстві. У Положенні зазвичай визначають:


  1. відповідальних за ведення та оформлення Табеля;
  2. посадових осіб, які перевіряють та підписують Табелі;
  3. строки подання Табеля до бухгалтерії для нарахування зарплати;
  4. порядок внесення до Табеля відомостей щодо використання робочого часу працівниками;
  5. правила та порядок присвоєння працівникам табельних номерів;
  6. правила та порядок коригування відомостей про фактичну роботу та відсутність працівників на роботі.


Норми тривалості робочого часу медичних працівників


Право на скорочену тривалість робочого часу медикам надає ч. 2 ст. 51 КЗпП.


Конкретну тривалість робочого тижня медпрацівників, за винятком тих, хто працює в шкідливих умовах праці, встановлюють відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я» від 25.05.2006 № 319 (далі – Наказ № 319).


Для більшості медпрацівників ЗОЗ встановлена норма тривалості 38,5 годин на тиждень (п. 1.1 Наказу № 319).


Водночас лікарі, які ведуть виключно амбулаторний прийом, мають працювати по 33 години на тиждень (п. 1.2 Наказу № 319).


Адміністративний, технічний та господарський персонал ЗОЗ працюють за звичайним 40-годинним робочим тижнем (п. 1.3 Наказу № 319).


Для медперсоналу, який працює в шкідливих умовах (відділення променевої діагностики та променевої терапії, рентгенодіагностичні кабінети тощо), тривалість робочого тижня встановлюють за результатами атестації робочих місць.

Увага! Встановлені норми робочого часу застосовують для працівників ЗОЗ незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності (п. 4 Наказу № 319)!

Табель обліку робочого часу для графіка5-денного робочого тижня


Розглянемо на прикладах, як заповнити Табель обліку робочого часу медичних працівників, які працюють з різними нормами робочого часу за 5-денним робочим тижнем. А саме:


1. Лікар-хірург Головатюк Р.О., працював у хірургічному відділенні з повним робочим часом з понеділка по п’ятницю у жовтні 2024 року. Нормальна тривалість робочого часу лікаря-хірурга становить 38,5 годин на тиждень. За 5-денним графіком роботи денна норма робочого часу – 7,7 годин. У цьому місяці лікар не хворів та не брав відпустку. Працівник відпрацював норму робочого часу – 177,1 годин на місяць.


2. Лікар-хірург Іванько М.М. також працює за 5-денним графіком роботи, проте 2 дні на тиждень (понеділок та четвер) він веде прийом пацієнтів в поліклініці, а 3 дні працює у відділенні. Для лікарів, які ведуть лише амбулаторний прийом, встановлена норма робочого часу 33 години на тиждень, а в інші дні тривалість робочого часу такого лікаря має становити 38,5 годин (п. 1.2 Наказу № 319). Тобто, в дні прийому пацієнтів в поліклініці робочий день лікаря триває: 33/5 = 6,6 годин на день, в інші дні – 7,7 годин. Для цього лікаря повністю відпрацьована місячна норма в жовтні дорівнює: (6,6 х 9 днів) + (7,7 х 14 днів) = 167,2 години на місяць.


3. Лікар-лаборант Біла А.О. працює у лабораторії зі шкідливими хімічними речовинами. За результатами атестації робочих місць їй встановлена тривалість робочого часу 36 годин на тиждень. Тобто, за 5-денним робочим тижнем лікарка повинна працювати 7,2 годин на день. Протягом місяця вона брала 2 дні відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами та хворіла з 28 по 31 жовтня.


4. У лабораторії працює санітарка-прибиральниця. Її робоче місце не атестовано, і відповідно до п. 1.3 Наказу № 319 вона має працювати 40 годин на тиждень. Крім того, в жовтні вона брала 14 календарних днів щорічної відпустки з 1 по 14 жовтня.


Витяг з табеля обліку робочого часу

Табель обліку робочого часу за підсумованим графіком роботи


У стаціонарних відділеннях лікарень перебувають пацієнти, які потребують цілодобового догляду. Медики цих відділень зазвичай працюють за змінним графіком роботи.


У тих випадках, коли щоденна або щотижнева норма тривалості робочого часу не може бути додержана, на підприємствах застосовують підсумований облік робочого часу (ст. 61 КЗпП).


Під час запровадження підсумованого обліку доречно враховувати Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138 (далі – Рекомендації № 138).


За підсумованого обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками змінності, які розробляють керівники структурних підрозділів за погодженням з головою профспілкового комітету, а в разі відсутності такого графіка він може передбачатися в колективному договорі. Графіки змінності розробляють таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала встановлену норму (п. 3 Рекомендацій № 138). Графіки змінності складають заздалегідь та доводять до відома працівників не пізніше ніж за місяць до введення їх в дію. Це передбачено пунктом 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР за погодженням з ВЦРПС від 20.07.1984 № 213 (лист Мінсоцполітики від 09.07.2019 № 799/0/204-19).


Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком роботи, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в цьому періоді. Обліковий період встановлюють в колективному договорі. Зазвичай обліковим періодом у медзакладах є місяць.


Розглянемо кілька прикладів заповнення Табеля за підсумованого обліку робочого часу.


1. Лікар-анестезіолог Вікірюк В.М працює у стаціонарному відділенні на повну ставку за змінним графіком роботи. Тривалість зміни – 24 години. Лікарня за загальним графіком працює за 5-денним робочим тижнем. Розрахуємо місячну норму тривалості робочого часу лікаря в жовтні 2024 року: 7,7 (тривалість робочого дня) х 23 (робочі дні в жовтні) = 177,1 години на місяць.

Припустімо, що зміна розпочинається та закінчується о 8.30. Тоді в один день працівник відпрацьовує з 8.30 до 24.00 = 15,5 годин, а наступного дня – з 0.00 до 8.30 = 8,5 годин.


Про це й зазначаємо у табелі.


До добової зміни належить і нічний час, який триває з 22.00 до 06.00 (ч. 3 ст. 54 КЗпП). Обов’язково зазначте в Табелі кількість нічних годин, адже робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі (ст. 108 КЗпП). Розмір доплати за роботу у нічний час встановлюють в колективному договорі.


2. Сестра медична операційна Сніжко А.І. працює з повним робочим часом за комбінованим графіком: вдень стоїть на операціях та має два чергування на місяць в межах норми тривалості робочого часу. Її місячна норма тривалості робочого часу також становить в жовтні 177,1 годин.


Витяг з табеля обліку робочого часу


Висновки


  1. Для ефективної організації обліку робочого часу розробіть Положення про табельний облік.
  2. При веденні Табеля обліку робочого часу медичних працівників уважно визначайте тривалість робочого часу для кожної категорії працівників ЗОЗ.
  3. При веденні підсумованого обліку робочого часу розробляйте графіки змінності з урахуванням місячної норми тривалості робочого часу.


Галина БЄЛІКОВА, експерт із кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Положення про табельний облік

Табель обліку використання робочого часу


Статті на тему:


Табель обліку використання робочого часу: важливі акценти для 2024 року

Коригування Табеля обліку робочого часу: ТОП 5 ситуацій

Заповнюємо Табель: ТОП-7 нестандартних ситуацій