Запис до трудової книжки сумісника не вносимо

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Приймаємо працівника за сумісництвом. Трудова книжка в нього на руках. Чи можемо ми внести запис про прийняття на роботу за його заявою?

Ні, роботодавець, до якого працевлаштовується за сумісництвом працівник, не вносить запис до трудової книжки.


Нагадаємо, що трудові книжки на осіб, які працюють за сумісництвом, ведуться тільки за місцем основної роботи (п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 № 58; далі – Інструкція № 58).


Робота за сумісництвом, яка оформлена в установленому порядку, в трудовій книжці зазначається окремим рядком. Запис

відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом (п. 2.14 Інструкції № 58).


Підставою для внесення запису про роботу за сумісництвом є засвідчені у встановленому порядку копії наказів про прийняття на роботу та звільнення (або витяги зі зведених наказів з особового складу).


Отже, запис про роботу за сумісництвом слід вносити:


  1. на бажання працівника;
  2. за основним місцем роботи;
  3. після звільнення працівника з роботи за сумісництвом, зазначаючи період роботи за сумісництвом, місце роботи, назву посади (роботи).


Таким чином буде дотримана хронологія та змістовність записів у трудовій книжці.


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Заява про внесення запису до трудової книжки


Статті на тему:


Трудові книжки: бліцвідповіді про оцифрування, заповнення та видачу