Надія є: студенти іноземних ВНЗ можуть отримати відстрочку та право на виїзд за кордон!

Багато батьків стикаються з проблемою неможливості приїзду в Україну їхніх 18-річних синів, які навчаються в іноземних вишах. Адже, якщо вони й приїдуть на Батьківщину, то повернутися назад вже не зможуть через обмеження, що діють для осіб чоловічої статі під час воєнного стану. Син не може приїхати додому, а військовозобов’язаний батько не може виїхати за кордон. Тож всі ми чудово розуміємо емоційний стан таких батьків і дітей.


Але є надія на розв'язання даного питання. На це вказують дві події. Перша з них – зареєстрований у Верховній раді законопроєкт від 26.12.2024 № 12361, що у разі прийняття надасть можливість студентам, які навчаються в іноземних ВНЗ, безперешкодно виїжджати та повертатися в Україну.


У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено:

Чинна ситуація створює для громадян України дилему – приїхати додому до своїх близьких і втратити можливість продовжити навчання в закордонному закладі освіти, в який вони вступили, чи протягом всього періоду навчання (3-5 років) не повертатися. Здебільшого такі юнаки та їх сім’ї вибирають залишатися за кордоном і здобувати освіту.
Але за цей час юнаки втрачають зв’язки з Україною, рідними та друзями, активно інтегруються в інших країнах і, врешті-решт, втрачають бажання повертатися додому.
А зважаючи на те, що з підлітками віком до 18 років виїжджають їх матері, які надалі залишаються з дітьми за кордоном, маємо ситуацію, коли держава втрачає велику кількість працездатного населення, а сім’ї через те, що дружина і чоловік роками знаходяться в різних країнах, розпадаються.
Враховуючи зазначене, потрібно змінити підходи до обмеження виїзду юнаків віком до 24 років за межі України на навчання та усунути перепони для того, щоб вони безперешкодно відвідували Україну, своїх рідних у зручний для них час протягом всього періоду навчання, що надасть змогу зберегти їх зв’язки з Україною, зміцнить сім’ї та дозволить скоротити дефіцит кваліфікованої робочої сили, який виникне в майбутньому за рахунок молодих спеціалістів з дипломами закордонних навчальних закладів.

Законопроєкт передбачає, що право на безперешкодний виїзд з України на навчання матимуть громадяни України, яким не виповнилося 24 роки та які відповідають одній з вимог:


  1. Не пізніше одного року після здобуття повної загальної середньої освіти або професійної (професійно-технічної) освіти вперше вступили / були зараховані до закордонного навчального закладу на навчання за денною або дуальною формами навчання та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон про освіту).
  2. Станом на 1 січня 2025 року вони вже є здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти за денною або дуальною формами навчання в закордонному навчальному закладі.


Під час виїзду з України додатково до закордонного паспорта (іншого документа що дає право на виїзд за ст. 2 Закону України від 21.01.1994 № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України») студенту доведеться пред’явити:


  1. документ, що підтверджує факт навчання чи вступу на навчання у закордонному навчальному закладі (студентський квиток або довідка з навчального закладу, або виклик на навчання, або документ що підтверджує право на тимчасове проживання в країні у зв’язку з навчанням, або контракт (договір) на навчання);
  2. військово-обліковий документ в електронній або паперовій формі.


Ви можете спостерігати за тим, як просувається розгляд цього законопроєкту за посиланням. Остання дата проходження цього законопроєкту – 31.12.2024, і нині його розгляд триває у Комітеті.


Друга важлива подія, про яку слід згадати, – це кілька позитивних рішень українських судів, які дають надію на відстрочку студентам іноземних ВНЗ.


Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» право на відстрочку мають, зокрема, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти й здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.


Як бачимо, в законі нічого не зазначено про потребу навчання лише в українських ВНЗ.


Виходить, що й студент іноземного вишу мав би розраховувати на відстрочку від мобілізації. Проте Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, передбачає потребу надання довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі – ЄДЕБО), звужуючи таким чином права, надані законом.


Здобувачі освіти іноземних ВНЗ час від часу звертаються до ТЦК для оформлення відстрочки й отримують відмову комісії.


Але маємо вже кілька позитивних судових рішень стосовно права на відстрочку студентів іноземних ВНЗ, які набрали законної сили. З одним із них ознайомимо читача далі.


Студент денної форми навчання Варшавської Економіко-гуманітарної Академії звернувся до ТЦК із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Однак комісія ТЦК відмовила у наданні позивачу відстрочки, оскільки відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО.


Натомість суд зазначив, що позивач не може бути позбавлений права на відстрочку і визнав протиправним та скасував рішення комісії ТЦК про відмову.


Повне рішення та аргументи суду ви можете побачити у постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі від 19.11.2024 № 300/5961/24.


Зауважимо, що хоча таке рішення суду й не дорівнює оформленню відстрочки та навіть не зобов’язує ТЦК її оформити, але дає надію, що за допомогою певних юридичних інструментів зазначений студент зможе оформити відстрочку від мобілізації.


Тож ми сподіваємося, що з часом відбудуться такі зміни в законодавстві або судові процеси, що остаточно розв'яжуть студентське питання.


Наостанок варто додати, що право на відстрочку здобувачам освіти не дає їм права виїзду за кордон відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 № 57.


Висновки


  1. Хоча поки що зарано говорити про можливості виїзду за кордон студентів іноземних вишів, проте певні зрушення у цьому напрямку вселяють надію.
  2. Скасовуючи відмови у наданні відстрочок від мобілізації для студентів іноземних вишів, суди дедалі більше стають на бік студентів. Тож цілком можливо, що у недалекому майбутньому і це питання буде врегульоване.


Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇