Направлення на ВЛК у Резерв+ з 31.01, можливість проходження ВЛК до червня, обов’язкові ПВТР для підприємств та ФОП. Коротко про головне за тиждень 27.01–31.01.2025

Електронні направлення на ВЛК у Резерв+: нові правила. ВЛК для «обмежено придатних» у 2025: чи продовжать термін проходження? Суміщення посад: документальне оформлення та ключові вимоги. Офіційне працевлаштування: перелік обов’язкових документів. Правила ВТР – 2025: чи обов’язково затверджувати? Що очікувати кадровику у лютому: норми, Звіт із праці, перебронювання, ВЛК. Про це та інше – читайте у статті

 

  1. Електронні направлення на ВЛК у Резерв+: нові правила
  2. ВЛК для «обмежено придатних» у 2025: чи продовжать термін проходження?
  3. Суміщення посад: документальне оформлення та ключові вимоги
  4. Офіційне працевлаштування: перелік обов’язкових документів
  5. Правила ВТР – 2025: чи обов’язково затверджувати?
  6. Що очікувати кадровику у лютому: норми, Звіт із праці, перебронювання, ВЛК

 

Електронні направлення на ВЛК у Резерв+: нові правила

 

29 січня 2025 р. набрала чинності постанова КМУ від 28.01.2025 №91 «Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», якою внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560).

 

Зокрема, у новій редакції викладено норму ч. 3 п. 69 Порядку №560, відповідно до якої громадяни, які перебувають на військовому обліку під час уточнення даних в ТЦК, можуть бути направлені на медогляд за наявності підстав, або за їхнім власним бажанням.

 

Відтепер направлення на ВЛК можна формувати в електронному вигляді через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Документ підписується кваліфікованим електронним підписом керівника ТЦК і надсилається в електронний кабінет військовозобов’язаного.

 

Це направлення можна буде роздрукувати і вручити військовозобов’язаному чи резервісту під підпис. Роздрукований документ має містити QR-код для перевірки його дійсності.

 

Крім того, у разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету, тобто через Резерв+ (п. 74-3 Порядку №560).

 

Також зверніть увагу: якщо військовозобов’язаний (або резервіст) отримав повістку для проходження медичного огляду і встиг подати запит на формування електронного направлення на ВЛК у строк, зазначений у повістці, то з моменту отримання такого електронного направлення вважається, що він підтвердив отримання повістки.

 

У такому разі не потрібно з’являтися на медогляд у той час і місце, які були вказані в повістці, адже проходження медичного огляду переноситься у формат електронного направлення на ВЛК (п. 74-3 Порядку №560).

 

Наразі вже ведеться бета-тестування електронних направлень на ВЛК. А от як вони будуть працювати на практиці, ми побачимо вже з 31 січня. Саме з цієї дати, за повідомленнями заступниці Міністра оборони України з питань цифровізації Катерини Черногоренко, українці зможуть самостійно створювати направлення на ВЛК через мобільний застосунок Резерв+.

 

Докладніше про направлення на ВЛК, військовий облік та бронювання поговоримо на безоплатному вебінарі вже 6 лютого!

 

ВЛК для «обмежено придатних» у 2025: чи продовжать термін проходження?

 

Нагадаю, що всі військовозобов'язані громадяни, які раніше мали статус «обмежено придатний», повинні повторно пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»). Якщо військовозобов’язаний проігнорує повістку на проходження ВЛК, у системі «Резерв+» з’явиться статус «в розшуку», що стане підставою для відмови в бронюванні.

 

За повідомленням народного депутата Олександра Федієнко, Комітет національної безпеки оборони та розвідки зареєстрував законопроєкт про продовження терміну для обов’язкового проходження ВЛК ще на чотири місяці – до червня 2025 року. Крім того, пропонується зобов’язати обмежено придатних громадян самостійно звертатися до ТЦК або через електронний кабінет для отримання направлення на ВЛК.

 

В Офісі Президента підтримують продовження терміну для обов’язкового проходження ВЛК, а також уточнюють, що цей обов’язок не повинен стосуватися обмежено придатних до 25 років.

 

У Верховній раді вже з’явився законопроєкт, в якому зазначено ці норми (законопроєкт від 30.01.2025 №12457 «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»).

 

У разі отримання ним статусу закону ми додатково проінформуємо Вас у рубриці «Новини та статті» на Кадроленд.

 

Суміщення посад: документальне оформлення та ключові вимоги

 

Держпраці нагадало про документальне оформлення суміщення.

 

Нагадаю, що під суміщенням розуміють таку організацію робочого процесу, при якій працівник виконує одночасно зі своєї основною роботою ще й додаткову. Така додаткова робота виконується за вакантною посадою.

 

Важливо не плутати суміщення та сумісництво. У разі суміщення окремий трудовий договір не укладають, а видають наказ про суміщення. У наказі вказується розмір доплати за виконання додаткових обов’язків.

 

При суміщенні повідомлення до податкової не подається, запис до трудової книжки не вноситься.

 

Суміщення може ініціювати як роботодавець, так і працівник.

 

Працівник ініціює суміщення шляхом подання відповідної заяви, на підставі якої видається наказ.

 

Якщо ініціатор суміщення – роботодавець, то має місце зміна істотних умов праці, про які у мирний час необхідно повідомити за два місяці (ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971). У воєнний час про зміну істотних умов праці слід повідомити не пізніше, ніж до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

 

Маєте запитання з приводу суміщення? Задавайте у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.

 

Офіційне працевлаштування: перелік обов’язкових документів

 

Держпраці роз’яснює, що офіційне працевлаштування вимагає чіткого алгоритму оформлення трудових відносин.

 

Як правило, починається все із того, що працівник подає заяву в довільній формі з вказівкою про прийняття за основним місцем роботи або сумісництвом, а також надає копії необхідних документів.

 

Статтею 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 (далі – КЗпП) передбачено, що при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт, трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб, документ про освіту, стан здоров’я, військово-обліковий документ та інші документи.

 

Наступні важливі моменти.

 

По-перше, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору (в усній або письмовій формі). Нагадаю, що на час воєнного стану трудовий договір може укладатися усно, навіть якщо ст. 24 КЗпП вимагає письмової форми (ст. 2 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

По-друге, для працевлаштування обов'язково оформлюється наказ про прийняття на роботу.

 

Ще один важливий крок – подання повідомлення про прийняття до податкової (постанова КМУ від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту»).

 

Також не забувайте про ще один етап – протягом 7 днів з дня видання наказу про прийняття на роботу призовника, військовозобов'язаного чи резервіста слід повідомити ТЦК.

 

Якщо ваше підприємство має критичність, про прийняття на роботу слід повідомити ПФУ не пізніше ніж протягом наступного дня після працевлаштування.

 

До речі, у березні виходить курс про прийняття працівників на роботі, який буде доступний усім передплатникам Кадроленд.

 

Правила ВТР – 2025: чи обов’язково затверджувати?

 

Фахівці Держпраці роз’яснили, що Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі – ПВТР) є обов’язковим кадровим документом для всіх роботодавців, в тому числі і для фізичних осіб-підприємців.

 

Так, у ст. 142 Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 (далі – КЗпП) визначено, що «трудовий розпорядок на підприємствах…визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборним органом первинної профспілкової організації … на основі типових правил».

 

Законодавство не визначає єдиної форми ПВТР. Проте, оскільки ПВТР віднесені до організаційно-розпорядчої документації, то при їх розробці потрібно враховувати вимоги ДСТУ 4163:2020. Це стосується оформлення, розміщення реквізитів, віз, підписів та інших вимог, передбачених стандартом.

 

За відсутність ПВТР може бути застосований штраф (ст. 265 КЗпП) у розмірі 1 МЗП та загрожує адмінштраф у розмірі (ст. 41 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.984 №8073-X (далі- КУпАП) від 510 до 1 700 грн.

 

Якщо не знаєте, як розробити правила внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві, скористайтесь нашими зразками в рубриці «Документи» на Кадроленд.

 

Що очікувати кадровику у лютому: норми, Звіт із праці, перебронювання, ВЛК

 

Воєнний стан в Україні продовжено до ранку 9 травня 2025 р. Відповідне рішення Верховна Рада ухвалила 15 січня (Закон України від 15.01.2025 №4220-ІХ «Про продовження строку дії воєнного стану»).

 

Це вносить відповідні корективи у роботу кадровика.

 

Крім того, продовжена й мобілізація. Не забувайте видати накази про увільнення мобілізованих працівників, зберігши за ними місце роботи й посаду. За рішенням роботодавця таким працівникам можлива виплата матеріальної допомоги у розмірі середнього заробітку або в іншому розмірі.

 

Щодо робочого часу. У лютому немає святкових і передсвяткових днів, тому норма робочого часу залишається без змін. При стандартному п’ятиденному робочому тижні вона становитиме 20 робочих днів і 160 годин.

 

Щодо кадрового звітування. Не пізніше 7 лютого вперше звітуємо за оновленою формою звіту №1-ПВ (місячна) за січень. (Наказ Держстату від 15.04.2024 №117 «Про затвердження форм державного статистичного спостереження №1-ПВ (місячна) «Звіт із праці» та №1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці».

 

За наявності у січні змін в облікових даних військовозобов’язаних працівників до 5 лютого необхідно подати Повідомлення про зміну облікових даних до відповідних ТЦК (додаток 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, далі – Порядок №1487).

 

Щодо відпусток без збереження зарплати через воєнний стан. Працівники мають право оформити відпустку за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136) у період з 08 лютого по 08 травня, включно.

 

Пам’ятайте, що перебування у відбутках без збереження зарплати за ч. 3, 4 ст. 12 Закону №2136 не включається до стажу, що дає право на щорічну відпустку.

 

У лютому продовжуємо слідкувати за оновленням підприємствами статусу критично важливих та перебронюванням працівників за новими правилами. Критично важливі підприємства з оновленим статусом можуть скористатися «швидким» бронюванням на порталі «Дія» з 22.01.2025 до 01.03.2025 (постанова КМУ від 14.01.2025 №36 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час»).

 

У лютому тримаємо руку на пульсі законодавчих змін щодо проходження ВЛК. До 4 лютого 2025 р. всі військовозобов’язані зі статусом «обмежено придатний» повинні пройти ВЛК. У лютому працюватиме новий функціонал у Резерв+ щодо оформлення електронних направлень на ВЛК. Водночас анонсовано продовження терміну проходження ВЛК до червня 2025 року. Про це все я розповідала раніше у цьому випуску.

 

Встигати за всіма кадровими подіями легко з нашим сервісом «Календар кадровика». Тут ви знайдете усі важливі дати, норми тривалості робочого часу, легкі переходи на статті та відео.

 

А ще у лютому стартує курс «Ведення військового обліку в програмі BAS Corp та Excel», який, зокрема, містить вже готові шаблон списків персонального військового обліку та відомості в Excel.

 

Тетяна ШОЛКОВА, редактор kadroland

 

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇